KALINA, J. Návrh na doplnění investičního portfolia sektorově zaměřeného Exchange Traded Fund [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Rejnuš, Oldřich

Vymezení globálního cíle: Globálním, neboli hlavním cílem této práce je vypracovat návrh na doplnění portfolia sektorově zaměřeného ETF s úplnou fyzickou replikací akciemi svetových společností, které jsou obchodovány na NYSE, a to dle požadavků managementu fondu. Vymezení parciálních cílů: Pro dosažení globálního cíle práce jsou definovány čtyři následující parciální cíle: 1. Prvotní výběr akcií společností působících v sektorech specifikovaných managementem fondu, které jsou obchodovány na NYSE. 2. Analýza vybraných společností prostřednictvím vybraných ukazateůu jejich tržní hodnoty a poměrových ukazatelů. 3. Komparace zvolených akciových titulů použitím vybraných metod mezipodnikového srovnání. 4. Verifikace vybraných společností z hlediska jejich možného bankrotu. Portfolio ETF bude doplněno o akciové tituly spolecností, které budou vyhodnoceny jako ty nejvhodnější pro nákup na základě výstupů plnění jednotlivých parciálních cílů. Metodologie Při řešení jednotlivých parciálních cílůu budou uplatněny různé vědecké metody a postupy. Podrobné seznámení s nimi je součcástí teoretickéč části bakalářské práce. Při řešení prvního parciálního cíle bude vybráno deset společností z daného sektoru specifikovaného managementem fondu. Tyto společnosti budou vybrány na základé jejich tržní kapitalizace. V rámci řešení druhého parciálního cíle budou použity poměrové ukazatele finanční analýzy, konkrétně vybrané ukazatele tržní hodnoty spolecnosti (ukazatel čistého zisku na akcii, ukazatel pomeru tržní ceny akcie k její úcetní hodnote a ukazatel Price earnings ratio) dále několik vybraných ukazatelů rentability (ukazatel rentability vlastního kapitálu a celkových aktiv) a na závěr vybrané ukazatele zadluženosti (ukazatel celkové zadluženosti a ukazatel zadluženosti vlastního kapitálu). Pro dosažení tretího parciálního cíle bude použita bodovací metoda při diferencovaných vahách jako metoda mezipodnikového srovnání. Čtvrtý parciální cíl bude splněn za pomoci Altmanova koeficientu bankrotu pro akciové společnosti, jejichž akcie jsou obchodovatelné na veřejných organizovaných trzích, takzvaného Z-score. Ceklové zpracování bakářské práce považuji za možné a vcekju správné. Určitou připomínku vznáším k délce metodopugie, kterou autor nahradil část teoretcké čádti práce. Nicméně se závěry souhlasím, a žádných výzmamných připomínek k předlořené ptáci nevznáším. Stanovené úkoly považuji za splněné a "práci doporučuji k obhajobě", přičemž ji hodotím klasifikačním stupněm "C" -"dobře". Pokud by ovšem autor zedpověděl správně všechny otázky a o ubjoby skutečně uspěl, nebránil bys se tomu mu zlepšit kvalifikační stupeň na "B". (což pochopitelně nechávám na naízoru zkušební komose). Otázka: 1) Proč jste primárně vybral právě 10 akciových titulů a jakým způsobem? 2) Jak se staví česká legiskativa k ETF fondům? 3) Jaká jsou jejich druhy a specifika?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů C
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Praktická využitelnost výsledků C
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C
Práce s informačními zdroji, včetně citací B
Navrhovaná známka
C

Posudek oponenta

Bílek, Michael

Z mého pohledu se jedná o práci kvalitní. Autor dle mého názoru splnil vytyčené cíle a s drobnými výhradami ji doporučuji k obhajobě. Navrhuji hodnotit stupněm B za předpokladu, že student dostatečně vysvětlí postup, jakým stanovoval návrhy zastoupení jednotlivých titulů v rámci navrhovaného doplnění portfolia. 

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů B Autor dle mého názoru cíle vytyčil logicky a splnil v adekvátním rozsahu. Výhradu bych směřoval k nejasnému přístupu k přidělování vah jednotlivých titulů v závěrečném návrhu, tedy proč doporučuje zastoupit v rámci ETF např. společnost Novo Nordisk A/S podílem zrovna 5%, resp. podle jakého postupu určil, že to má být zrovna 5%. 
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod B Zvolený postup řešení je dle mého názoru adekvátní úrovni bakalářské práce a pro práci této povahy standardní. Negativně hodnotím pouze již výše zmíněný nejasný přístup k přidělování vah jednotlivých titulů v závěrečném návrhu. Zde bych doporučoval nechat autora detailně vysvětlit v rámci obhajoby. 
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A K interpretaci dosažených výsledků nemám výhrad, dle mého názoru je nadstandardní. 
Praktická využitelnost výsledků C Praktická využitelnost výsledků práce této povahy je vždy omezená, nicméně autorova analýza je z technického hlediska zpracována kvalitně a jistý praktický přesah má. 
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň A Strukturu práce i jazykovou úroveň hodnotím jako nadstandardní. 
Práce s informačními zdroji B Autor v práci vychází z relativně omezeného počtu odborných zdrojů a v seznamu použité literatury se vyskytují odkazy na popularizační weby jako třeba Investopedia. S ohledem na to, že se jedná o bakalářskou práci, jsem ochoten tento nedostatek akceptovat. Na straně druhé bych chtěl vyzdvihnou práci se zahraničními odbornými zdroji a čerpání i z odborných článků publikovaných v relevantních periodikách. 
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 157374