KAŠPAR, P. Experimentální srovnání vlastností vybraných typů komerčně dostupných integrovaných FM přijímačů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Cílem této bakalářská práce bylo experimentálně porovnat několik typů běžně komerčně dostupných integrovaných rádiových FM přijímačů. Původní semestrální projekt obsahoval řadu obvodů z nichž však v tuzemsku dostupné jsou pouze některé. Na ty konkrétně se zaměřil v bakalářské práci. Stručný popis vlastností a parametrů všech studentem nalezených integrovaných přijímačů včetně vnitřních blokových schémat mohl zůstat uveden i ve finální práci i přesto, že vybral jen některé dostupné a vhodné typy k finální realizaci a evaluaci. Z práce vyloučené typy přijímačů sice např. nevyhovovaly požadavkům na bateriové napájení (3 V) nebo nebyly dostupné, ale práce by působila více přehledově a dokumentovala by tak současný stav na trhu pro běžného návrháře. Tři verze integrovaných přijímačů byly postaveny dle katalogových doporučení (někdy byla nutná modifikace ladících obvodů, aby překlenuly celé pásmo 87,5 – 108 MHz), detailně změřeny na radiokomunikačním testeru a jejich vlastnosti porovnány s katalogovými údaji i vzájemně. To je velmi cenná informace pro běžné konstruktéry a návrháře, protože katalogové údaje jsou v mnoha ohledech velmi optimistické, i když změřené a zpracované výsledky se jim velmi blíží, ale v mnoha případech jsou mírně horší. Vytknul bych zbytečně detailně řešenou teorii (ve vztahu k charakteru tématu není nutná) některých systémů, které až tak s konkrétně řešenou problematikou nesouvisí. Naopak u některých pasáží, které nejsou podrobně vysvětleny, by se hodilo odkázat na literaturu. Je zde několik formálních nedostatků. Seznam zkratek a symbolů se zdá neúplný. Některé rovnice postrádají číslování. Citace literatury by měla být průběžná od nejnižšího čísla (nutný zásah do pořadí referencí). Není vhodné začínat literaturou [12]. Některé věty jsou v rozporu s tím co asi chtěl autor sdělit např. „vysoké napájecí napětí je výhodou…“ apod. Student je schopný pracovat prakticky samostatně a nezávisle, na konzultace přišel asi 1x za semestr. Zadání bylo splněno v očekávaném rozsahu a vzhledem k výše uvedenému navrhuji hodnocení B / 81 b.
Bakalárska práca sa zaoberá experimentálnym porovnaním vlastností komerčne dostupných integrovaných FM prijímačov. V prvej časti práce sú stručne popísané základné typy rádiových prijímačov s analógovým a číslicovým spracovaním signálu. Nechýba ani stručné definovanie a popis základných parametrov rádiových prijímačov, ktoré sa používajú na stanovenie kvality daného FM prístroja. Druhá časť práce sa už zaoberá popisom jednotlivých integrovaných FM prijímačov. Na záver nechýba vzájomné porovnanie nameraných a výrobcom udávaných hodnôt pre všetky FM prijímačov. Z hľadiska výpočtov pre rezonančné obvody mám pripomienku len k tomu, že autor v práci zbytočne uvádza opakované vzorčeky a ich rovnaké výsledky. V tomto prípade by stačil len jeden ukážkový výpočet a potom už len prezentovať výsledky, ktoré majú novú vypovedaciu hodnotu. Bakalárska práca pána Kašpara má minimálny rozsah 33 strán. Grafická a formálna úroveň práce je na priemernej úrovni. Vzorce nie sú prezentované podľa normy, u niektorých dokonca chýba číslovanie. V prezentovaných zapojeniach u obvodových blokov TDA7021T a TDA7088T chýbajú mená niektorých vstupných/výstupných pinov. Terminologických a gramatických chýb je minimum. Práca s literatúrou je na dobrej úrovni. Jednotlivé kapitoly na sebe nadväzujú logicky, sú prehľadné avšak miestami len dostatočne vypracované - napr. kapitola 1.2 a Obr. 1.11 by mohli obsahovať väčší popis. Prácu napriek tomu považujem za dobrú a splnenú a preto navrhujem bodové hodnotenie 80/B.
eVSKP id 65785