BILÍK, Š. Kalibrace rázového kladívka [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Beneš, Petr

Diplomová práce navazovala na předchozí semestrální projekt. Cílem práce byl návrh a realizace pracoviště pro kalibraci rázového kladívka. Pro úspěšné vypracování práce bylo nutné se důkladně seznámit s problematikou měření rázů, měřicí techniky a v neposlední řadě i prokázat schopnost vytvořit obslužný sw pro automatizaci experimentu. Student dokázal samostatně nastudovat potřebné znalosti, navrhnul a realizoval kalibrační pracoviště a prokázal i odpovídající odborné znalosti při návrhu a realizaci obslužného sw s požadovanými funkcemi. Pracoval iniciativně a samostatně, řešenému problému věnoval dostatek času během celého semestru, dílčí výsledky pravidelně konzultoval. Během práce se nesetkal s významnými problémy. Výsledkem je pracoviště, které lze použít jako základ pro další práce.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Klusáček, Stanislav

Cílem diplomové práce bylo navrhnout a realizovat pracoviště pro kalibraci rázového kladívka. Předložená práce obsahuje celkem 76 stran včetně příloh s obvyklou skladbou v teoretické a praktické části. Teoretická část popisuje vyčerpávajícím způsobem přehled principů a kalibrace snímačů a měření rázů, dále i s ohledem na zadání jsou detailně popsány i matematické modely snímačů i samotné kalibrace. Teoretická část z pohledu oponenta je zpracována velmi pečlivě a postihla problematiku i nad rámec zadání. V praktické části práce pak byl výstižně popsán návrh i vlastní realizované pracoviště včetně jeho tří variant. Pracoviště využívá k měření kalibrovaného rázového kladívka a akcelerometru osciloskopů a naměřené signály jsou dále zpracovávány a analyzovány v obslužném softwaru naprogramovaném v LabVIEW 2015. Uvedený kalibrační přípravek byl otestován pomocí série uvedených měření, výsledky jsou patřičně zdokumentovány. Praktická část práce je též psána výstižně a logicky, jsou uvedeny diskuze k provedeným měřením včetně metodiky určení nejistoty měření. Nemám připomínek k realizaci práce, snad jen škoda, že nebyla dotažena dokonce metoda kalibrace s využitím krokového motoru. Zadání diplomové práce lze hodnotit po stránce odborné i časové jako náročné. Diplomant prokázal velmi dobrou orientaci v problematice, zvolená koncepce i postup řešení vedl k úspěšné realizaci zadání. Závěr shrnuje a vystihuje výsledky a přínos práce. Po grafické a formální stránce je práce na kvalitní úrovni, je vyvážená po stránce teoretické i praktické. Chyby či překlepy se nevyskytují a po lingvistické stránce je velmi dobře čitelná. Rozsah stěžejních kapitol práce odpovídá jejich důležitosti. Tabulky, grafy i obrázky umožňují představu o dané problematice. Jedinou mojí výtkou je, že v teoretické části jsou obrázky téměř výhradně převzaty z anglických originálů a to bez překladu nebo popisu anglických výrazů, což pokud je práce psaná v českém jazyce, ubírá její přehlednosti/výstižnosti pro čtenáře neznalého problematiky. Jsou správně uvedeny citace a odkazy na ně v textu. V předložené diplomové práci jsou shrnuty a naplněny všechny potřebné informace a jsou splněny všechny body zadání práce. Odevzdaná práce a v ní dosažené výsledky bez jakýchkoliv pochyb svědčí o inženýrských schopnostech diplomanta, práci doporučuji k obhajobě s hodnocením dle klasifikační stupnice ECTS - A/95.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 119269