NEČADOVÁ, A. Detekce plagiátů programových kódů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Studentka nastudovala a v práci popsala problematiku plagiátorství a jeho detekce se zaměřením na programové kódy. Navrhla a realizovala algoritmus na detekci plagiátů programových kódů využívající čtyři typy příznaků. Algoritmus otestovala na vlastní umělé databázi a na reálné databázi studentských prací. Výsledky řádně vyhodnotila a ověřila funkčnost navrženého řešení. Programové řešení nakonec opatřila vhodným grafickým uživatelským prostředím. Zadání diplomové práce tak považuji za splněné v plném rozsahu. Po formální stránce musím vytknout podprůměrný rozsah práce, která má od úvodu po závěr 45 stran. V teoretickém úvodu bych očekával rozsáhlejší popis většího množství přístupů detekce plagiátů. Studentka nastínila dva přístupy v kapitolách 2.6.2 a 2.6.3 avšak velmi stručně a bez citace. Některé obrázky v práci mají sníženou kvalitu. Po odborné stránce musím vytknout používání pouhých čtyř velmi jednoduchých typů příznaků. Určitě by práci prospělo zmapovat také možnosti použití některých sofistikovanějších příznaků. Značnou nevýhodou realizovaného řešení je potom absence automatického porovnání obsahů celých adresářů, což by významně zvýšilo použitelnost ve výuce. Vzhledem k uvedeným výhradám práci hodnotím stupněm dobře.
Předložená diplomová práce pojednává o problematice automatické detekce plagiátů programových kódů. V teoretické části práce je především vymezení pojmu plagiát, vodítka k odhalení plagiátu a způsoby měření míry podobnosti kódů. V této části postrádám odkazy na již publikované články o metodách detekce plagiátů, kde by se čtenář seznámil s běžně využívanými algoritmy a jejich úspěšností. Praktická část práce je zaměřena na poměrně zdařilé předzpracování programových kódů a dále na extrakci konkrétně čtyřech příznaků, které jsou v realizovaném detektoru využity. Při nastavování vah k jednotlivým příznakům se studentka řídí pouze rozptylem hodnot u daného příznaku, ale není bráno v potaz, zdali příznak správně klasifikoval testovanou práci. Tato skutečnost by v některých případech mohla vést i ke zvýhodnění naprosto nepoužitelného příznaku. Menší výtku bych měl také k tomu, že program není finalizován tak, aby byl schopen automaticky a hromadně porovnávat dokumenty s různým umístěním na disku. I přes tyto nedostatky byl v práci realizován funkční detektor, který je schopen odhalit nápadnou podobnost mezi programovými kódy a může být velice nápomocen při odhalování plagiátů. Na formální stránce práce neshledávám žádné závažnější nedostatky.
eVSKP id 84476