PATERA, J. Chytré solární svítidlo [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Baxant, Petr

Student Bc. Jan Patera se ve své práci zabývá koncepcí svítidla s inteligentním chováním a zároveň napájeným ze sluneční energie. I když na trhu existují tzv. "smart" svítidla anebo solárně napájená svítidla, jejich kombinace je omezenější a inteligence (chytrost) svítidla se často zúží na pouhé spínání soumrakovým spínačem anebo pohybovým čidlem, v limitním případě obojím. Chytré svítidlo podle konceptu zadání by mělo mít funkcí více a chytrost zařízení by měla být vyhodnocena podle potřeby interakce uživatele se svítidlem. V ideálním případě by svítidlo mělo fungovat zcela autonomně a bez nutnosti jakékoliv obsluhy a zároveň s minimalizací nákladů na energii. Solárně napájené svítidlo limituje chytrost svítidla minimálně z pohledu optimalizace práce s energií. Nejedná se o jednoduchý úkol a student se ho zhostil poměrně zdařile. Vývoj prototypu byl cílem, a to se podařilo z velké části splnit. Prototyp je vývojovou demonstrací agregace většiny užitečných funkcí, které by svítidlo dle zadání mělo mít. Neočekává se produkční design ani funkcionalita, ale pouze ukázka možného konceptu, a to zde bylo splněno. Student pracoval po celou dobu studia víceméně samostatně a dostatečně konzultoval svou činnost a účastnil se pravidelných prezentací dosažené práce. Zadané úkoly plnil svědomitě a často s vlastním tvůrčím přístupem. Nutno podoktnout, že musel zvládnout problematiku jako po teoretické, tak praktické části a v praktické části musel propojit a oživit řadu dílčích komponent, a to nejen elektricky, ale i softwarově. Ke svítidlu vytvořil i jednoduchou mobilní aplikaci a prototyp je možné ovládat bezdrátově mobilním telefonem. Student prokázala schopnost samostatně pracovat, vyhodnotit stav techniky v praxi, vybírat vhodné varianty a tvořit vlastní konstrukce až do fáze funkčního vzorku. Problematickým faktorem, se kterým se potýkal celou dobu řešení práce, byla robustnost vyvíjené technologie. To však mohlo být zapříčiněno výběrem levnějších a méně spolehlivých komponent a komplexitou řešení. Práci doporučuji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Novák, Filip

Student Bc. Jan Patera se ve své diplomové práci věnoval návrhu chytrého solárního svítidla. První část práce je teoretická, popisující zejména fotometrické veličiny, chytrá svítidla a možnosti jejich napájení. Zde bych vyzdvihnul poměrně rozsáhlou rešerši v oblasti nevizuálních účinků světla na lidský organismus. V práci následuje praktická část, týkající se samotného návrhu a konstrukci svítidla a následné ověření a testování prototypu. K práci mám následující připomínky: Místy se vyskytují nepřesné výrazy – např. index barevného podání či nepřesné formulace – cévnatka je vyživována sítnicí, NPN mosfet apod. Kvalita a rozlišení některých obrázků – minimálně v tištěné verzi – je problematická. V kapitole o plnospektrálním osvětlení bych ocenil srovnání více výrobců a modelů tohoto osvětlení a zejména rozdílů mezi nimi. Podobně mohlo být přistoupeno i v kapitole i biodynamickém osvětlení. V praktické části hodnotím jako inovativní například metodu snímání napětí akumulátoru (byť si touto volbou autor přidělal řadu problémů, jak je v práci popsáno níže) nebo fakt, že ke svítidlu byla vytvořena aplikace pro smartphone. Pro připojení FV panelu by ovšem určitě bylo možné nalézt lepší možnost než konektory typu Cinch, byť s napětím a výkonem použitého panelu toto nehodnotím jako kritické. U finálního výrobku bych ocenil také detailnější měření a odladění konstrukce – nejen v teoretické rovině. Celkově ale práci hodnotím jako v zásadě zdařilou a naplňující body zadání.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 159513