MATÝSEK, M. Měření symetrického a nesymetrického rušení na napájecích vodičích [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Posudek vypracoval odborný vedoucí Ing. Jiří Priškin ze společnosti Honeywell. Cílem práce studenta Michala Matýska bylo hlubší seznámení se s měřením rušení přicházejícího po síťovém napájení, jejíž praktickým výsledkem měl být návrh a realizace vlastní konstrukce umělé zátěže vedení LISN. Teoretická část práce je rozdělena na šest kapitol. Po obecném rozboru typů a způsobu vzniku rušivých signálů následuje popis jejich měření. V této části lze kromě popisu principu LISN, také najít jaké detektory se používají v měřících přijímačích, kde si čtenář může, až na pár nepřesností ohledně použití, udělat náhled o jejich rozdílech. Zbytek práce je už zaměřen na samotné LISN. Čtvrtá kapitola nejdříve popisuje úlohu LISN v měřícím řetězci, z jakých základních funkčních bloků jsou zhotoveny a jak se liší podle toho pro jakou napájecí soustavu jsou určeny. Pátá kapitola podrobněji analyzuje symetrické a nesymetrické rušivé signály, kde je jako příklad uveden mechanismus DM a CM rušení v blokujícím měniči. Zde musím vyzdvihnout odstavec o vnějším nesymetrickém rušení NIDM, o kterém se nikde moc nepíše. Šestá kapitola pojednává o způsobech oddělení DM a CM. Na základě těchto znalostí se nakonec vybralo vhodné řešení pro praktickou část práce. Konstrukce vlastního zařízení začíná výpočty filtrů a návrhem oddělovače DM a CM složek rušení. Je zde vidět slušná inženýrská práce, teoretické návrhy jednotlivých bloků jsou ověřeny simulacemi, při výběru klíčových součástí je logicky zdůvodněno proč se šlo právě tímto směrem, či proč byla použita tato součástka. Desku plošných spojů bylo nutné částečně přepracovat s ohledem na požadované vysokofrekveční vlastnosti celého zařízení, ale konečná verze návrhu svědčí o tom, že student je schopný konstruktér. Devátá kapitola práce předkládá výsledky praktických měření vyrobené LISN, které prokazují, že cíl práce byl beze zbytku splněn. Na závěr je ještě přidáno srovnání vyrobené LISN se zařízeními dostupnými na trhu. Mohu napsat, že se jedná o velmi zdařilou diplomovou práci, až na některé formální chyby a překlepy v textu, tam není mnoho k vytknutí. Student byl velmi aktivní v průběhu celého roku, často posílal mezivýsledky své práce, nezdráhal se využívat konzultace, když bylo třeba. Na základě všeho doporučuji práci k obhajobě se známkou A.
Diplomant se ve své práci zabýval návrhem oddělovacího obvodu LISN pro potřeby firmy Honeywell. Součástí práce byl i kompletní návrh obvodového zapojení včetně realizace plošného spoje a výroby použitých indukčností. Text práce je přehledně členěn do jednotlivých kapitol, v malé míře se vyskytují typografické nedostatky a jsou zde přítomny drobné překlepy. Některé obrázky bych doporučoval přeložit do českého jazyka, aby text působil kompaktněji. Některé převzaté obrázky by si také zasloužily lepší grafické zpracování, což by jim dodalo na lepší čitelnosti a přehlednosti. Grafy prezentované v kap. 9 by si zasloužily lepší grafickou úpravu os a lepší volbu číselných hodnot na osách. Na obr. 8.1 bych doporučoval použít logaritmické měřítko i na osu y, takto je velmi obtížné odečíst nějakou relevantní hodnotu. Dále zcela postrádám odkaz na tab. 10.1 v textu. Praktickou částí práce byla realizace desek plošných spojů a jednotlivých tlumivek. Velmi kladně hodnotím rozbor návrhu a realizaci dvou desek plošných spojů a nové napájecí sekce. Zejména pak druhá varianta desky plošných spojů spolu s modifikovaným zapojením, již vykazuje velmi dobré vlastnosti, které splňují požadavky normu CISPR 16-1. Diplomant dle mého názoru, prokázal schopnost samotného a zodpovědného přístupu k řešení zadaného problému. Předložená diplomová práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práci proto doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 84667