PINDEL, T. Inovace laboratorních modelů "Parkoviště" [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.
Cílem bakalářské práce pana Tomáše Pindela byla inovace dvou laboratorních modelů „Parkoviště“ používaných v laboratoři programovatelných automatů a dále návrh a implementace řídicího systému. Pro tyto účely bylo nutné nejprve se seznámit s těmito modely, zejména po stránce jejich elektrického zapojení, a přizpůsobit je potřebám připojení na PLC Siemens SIMATIC S7-1500. V následující části pak měl student za úkol realizovat vzorovou úlohu v dostupných programovacích jazycích (LAD, STL, GRAPH a SCL), popsat rozdíly v jednotlivých přístupech programování a vytvořit vizualizaci jednak pro HMI panel TP700 Comfort a také pro PC (runtime). Celkově si tak práce kladla za cíl připravit vzorovou úlohu (resp. úlohy) pro laboratorní výuku kurzu BPGA (Programovatelné automaty). Student zrealizoval všechny body zadání a poté navíc drobně rozšířil výslednou úlohu o možnost počítání vozidel. Své bakalářské práci věnoval dostatek času i úsilí, pracoval samostatně a konzultací využíval v obvyklé míře. Ačkoli se student občas nevyhnul drobným nepřesnostem či ne zcela vhodným technickým termínům a obratům, je výsledná práce, dle mého názoru, na poměrně dobré úrovni a doporučuji k obhajobě.
Zadání bakalářská práce se zabývá inovací laboratorního modelu „Parkoviště“, z hlediska elektrické, mechanické i softwarové stránky. Dílčími úkoly je vytvořit dokumentaci k danému modelu a vytvořit řídicí program v různých programovacích jazycích pro PLC. Zadání hodnotím jako středně náročné. Práce je rozčleněna do sedmi kapitol, které jsou dobře strukturované a odpovídají postupu vytváření bakalářské práce. Popis aktuálního stavu modelu a provedené elektrické úpravy jsou přehledně popsány. Další kapitoly se věnují programování PLC, kde autor využívá všech programovacích jazyků pro Siemens PLC. Samotná kapitola pojednává i o rozdílech a využití těchto jazyků, kde autor zhodnocuje tyto jazyky mezi sebou, což je vhodné pro pozdější výběr programovacího jazyku. Vytvořené řídicí programy jsou důkladně zdokumentovány. Vizualizace jak pro HMI tak pro PC jsou přehledné a z vizuálního hlediska působí dobře. V práci jsou použity obraty a formulace nehodící se do bakalářské práce a také se v textu minoritně vyskytují překlepy. Přes uvedené nedostatky hodnotím práci jako velmi zdařilou a odpovídající schopnostem bakaláře. Práci hodnotím stupněm B (87b) a doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 110731