ZBOŽÍNEK, T. Modifikovaná skelná vlákna jako aditiva záporné elektrody olověného akumulátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Bača, Petr

Student Tadeáš Zbožínek se ve své práci zabývá vlivem skelných vláken s plasmatickou povrchovou úpravou na vlastnosti záporné elektrody olověného akumulátoru v různých režimech provozu. Z publikované literatury plyne, že sklená vlákna ve funkci aditiv záporné aktivní hmoty olověného akumulátoru pracujícího v PSoC režimu zlepšují užitné vlastnosti a prodlužují životnost olověného akumulátoru. Cílem bakalářské práce je zjistit, zda povrchová úprava skelných vláken bude mít pozitivní vliv na vlastnosti záporné aktivní hmoty (NAM) a nalézt optimální množství takto upravených sklených vláken v NAM. Výsledky bakalářské práce přináší nové poznatky do problematiky olověných akumulátorů a mohou hrát významnou roli při odstraňování degradačních jevů souvisejících s režimem provozu PSoC. Student provedl veškeré experimentální práce na pracovišti elektrochemických zdrojů ústavu elektrotechnologie FEKT, zařízení a podmínky měření přizpůsobil přístrojovému vybavení a možnostem pracoviště. Na základě výsledků experimentů student zpracoval bakalářskou práci v rozsahu 55 stran. Práci rozčlenil do pěti základních kapitol. Teoretická část obsahuje představení problematiky elektrochemických zdrojů proudu s detailním popisem olověných akumulátorů, aditiv používaných v záporných elektrodách a možných degradačních mechanismů. Praktická část popisuje výrobu experimentální elektrody s nespojitým systémem rovnoběžných žeber a přípravu vlastních experimentů. V závěrečné části se student věnuje detailnímu vyhodnocení provedených experimentů. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu, v práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Zimáková, Jana

Student se ve své práci zabývá testováním vlivu skelných vláken s povrchovou modifikací jako aditiv do záporných aktivních hmot na vlastnosti pokusných článků olověných akumulátorů pro hybridní elektrická vozidla pracující v režimu částečného nabití. Práce je logicky členěna do jednotlivých kapitol. V teoretické části jsou popsány různé typy akumulátorů elektrické energie, je zde podrobně rozebráno složení a princip olověného akumulátoru, poslední kapitola této části se pak věnuje aditivům používaných do záporné aktivní hmoty. Experimentální část pojednává o přípravě sklených vláken, výrobě elektrod a hodnocení výsledků dílčích částí měření. Množství provedených a následně diskutovaných experimentů je velmi rozsáhlý, což mírně komplikuje orientaci v textu. Velice kladně proto hodnotím kapitolu 4.5.4 ve které je uvedeno shrnutí nejpodstatnějších výsledků. K samotnému zpracování práce nám drobné připomínky: u obrázků 1.1 a 1.2 jsou použity popisky v cizím jazyce, u obrázků 4.21 a 4.22 by průběhy mezi jednotlivými běhy neměly být spojeny, v tabulce 4.3 jsou nevhodně dělena slova a konci řádků. V grafu na obr. 4.23 je jedna výseč označena jako „DoD bez elektrolytu“. Toto označení je poněkud nepřesné – elektrolyt byl nasáknut v separátorech, z článku byl pouze odstraněn přebytečný elektrolyt. Dále je v práci možno najít několik překlepů např. „kyseliny sýrová“. Vzhledem k pečlivě prováděným diskuzím a velkému rozsahu naměřených dat hodnotím tuto bakalářskou práci 89 body, tedy stupněm B.

Navrhovaná známka
B
Body
89

Otázky

eVSKP id 134511