FÜLL, D. Širokopásmové ploché antény pro 3D radar [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.
Student pracoval na bakalářské práci s tématem širokopásmových plochých antén. Nejprve vybral několik existujících typů antén, které modeloval v prostředí Ansoft HFSS. Po vytvoření parametrických modelů optimalizoval jednotlivé parametry antén tak, aby výsledky splňovaly požadavky zadání. V závěru dvě z navržených antén realizoval a změřené parametry porovnal s teoretickými předpoklady. Práci na problematice se student věnoval dlouhodobě, pravidelně konzultoval a představoval výsledky práce. Samotná práce je velmi strohá s minimem textu, který by popisoval odvedenou práci. Nejvíce chybí hodnocení mnohých parametrických analýz, které byly v průběhu práce provedeny. Práce studenta je tak velmi znehodnocena nedostatečným zdokumentováním celé řešené problematiky.
Předložená bakalářská práce se zabývá návrhem širokopásmových plochých antén. V úvodní kapitole věnující se teorii plochých antén jsou zmíněny tři anténní struktury, které by se mohly pro zadanou aplikaci využít. Popis anténních struktur je velice stručný bez hlubšího vysvětlení a možná i pochopení dané problematiky. Obrázky 1.2.1 a 1.3.1, které jsou převzaty popř. upraveny z citovaných zdrojů, mohly být nahrazeny vlastními kresbami. Další dvě kapitoly obsahují výsledky návrhu a realizace vybraných anténních struktur. Obě dvě kapitoly jsou zpracovány na velmi nízké úrovni s minimem textu a mnoha obrázky. Spíše se jedná o sérii obrázků, jejichž interpretaci si musí udělat každý sám. Mnoho obrázků je nečitelných kvůli špatné kvalitě nebo absenci popisu. K tomu, co lze v této práci vyčíst, bych měl navíc tyto připomínky. Student chybně používá při návrhu antén hodnotu ztrátového činitele 0,001. Materiál FR4, který byl pravděpodobně použit, má ztrátový činitel minimálně o řád vyšší. Při návrhu motýlkové antény postrádám řešení symetrizace napájecího vedení. Struktura motýlkové antény s reflektory zobrazena na obr. 2.2.1 není vůbec jasná. Při modelování logaritmicko-periodické antény (obr. 2.3.2 a 2.3.3) je nevhodně umístěno napájecí koaxiální vedení v reakčním poli antény, které pravděpodobně ovlivňuje celkové chování antény. U Vivaldiho antény není vůbec řešeno zakřivení ústí či nejsou zmíněny matematické rovnice, které toto ústí popisují. Navíc, jak student sám popisuje, veškeré rozměry této antény byly zvoleny experimentálně pravděpodobně bez hlubší znalosti funkce antény. Vzhledem k velmi nízké úrovni zpracování práce, nedostatečnému zpracování teoretické části, absence detailního popisu návrhu antén, a chybějící interpretaci dosažených výsledků hodnotím bakalářskou práci nedostatečně.
eVSKP id 84601