KOŠNAR, J. Proluky – prázdná místa uvnitř Brna [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Kopáčik, Gabriel

Vyzdvihnout lze komplexní urbanistické řešení, které svým záběrem dokonce přesáhlo požadavky zadání. Podařilo se ale tak nejen jednoznačně definovat podmínky pro zvolenou lokalitu - proluku, ale také určit předpoklady rozvoje širšího území (v připravovaném územním plánu plocha Ze5). Architektonické, provozní a konstrukční řešení tvoří vyvážený celek. Jednotlivé funkční úseky a dispoziční návrh jsou promyšlené, ekonomické a odpovídají stavebnímu programu a realizovatelnosti obvyklými nástroji v prostředí města Brna. Zvolená stavební konstrukce včetně detailů jsou standardní a vhodné pro tento druh objektů. Architektonický návrh vychází z pochopení „genia loci“, design nevybočuje, možná nebude významným individuálním architektonickým počinem, ale to se ani u řadového městského domu nepředpokládá, tu je devizou právě citlivý příspěvek bakalářského návrhu k posílení celkového harmonického obrazu a identity místa.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Student pracoval se zaujetím, systematicky a samostatně. Postupoval logicky od analýzy, přes variantní a komplexní urbanistický návrh širšího území až po architektonicko-urbanistickou studii skupiny objektů vyplňujících vybranou proluku, což bylo hlavní náplní práce. Předmětem bakalářské práce byl také výběr parcely a formulace stavebního programu. Zde lze ocenit volbu složité lokality, která umožnila studentovi nejen naznačit řešení aktuálních potřeb města Brna, ale také prokázat znalosti potřebné ke zvládnutí architektonické profese.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Joja, Marie

Předložená bakalářské práce je vypracována na odpovídající úrovni, student splnil zadání.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Bakalářská práce zpracovává téma proluky v městské části Brno Zábrdovice. Práce obsahuje ucelenou analýzu urbanistické koncepce, která je zaměřena na významné městotvorné aspekty. Navržená urbanistická struktura v rámci rozlehlého vnitrobloku je vydařeným návrhem, který efektivně pracuje s nevyužívanými či nevhodně používanými plochami a strategicky přistupuje k revitalizaci bloku s velkým potenciálem. Oceňuji zvolené měřítko navržené zástavby, která vhodně doplňuje stávající stav, a promyšlené zakomponování zeleně v návaznosti na stávající park. Městský dům v proluce na ulici Bratislavská svojí hmotou respektuje okolní zástavbu a zohledňuje stanovené parametry. Z urbanistického hlediska jsou navržené hmoty funkční.
Provozní řešení B Koncept návrhu pracuje s myšlenkou bytů pro různé sociální skupiny obyvatelstva. Postrádám v této části podrobnější rozpracování konceptu flexibilních typů bydlení. Provozně jsou objekty bytových domů vhodně propojeny podzemním parkováním, se kterým se pojí střešní pochozí vnitroblok. Budova A v přímém napojení na park nabízí svým obyvatelům přirozený průchod do vnitrobloku, který je ovšem odepřen obyvatelům budovy, předpokládám záměrně.
Technicko konstrukční řešení B Konstrukce bytových domů je názorně prezentována pomocí axonometrie, jednotlivé detaily a podrobné řezy jsou pečlivě vypracovány a popsány.
Architektonické řešení B Dispozice jednotlivých objektů jsou vypracovány s malými nedostatky. Vzhled fasád z hlediska rozmístění a tvaru otvorů působí esteticky vyrovnaně. Dřevěný obklad by zasloužil větší pozornost, co se týče tvarového zpracování. Nicméně práce s barevným odlišením parteru je zarážející nejen k vybranému odstínu. Existuje řada vhodnějších způsobů práce s materiálovým odlišením v rámci plochy fasády.
Formální úroveň B Student prokázal schopnost kvalitního urbanistického návrhu v rámci městského prostředí. Z architektonického hlediska bych ocenila kvalitnější prezentaci pohledu v rámci ulice Bratislavská.
Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 159598