TOMANOVÁ, M. Stanovení chemického složení mosazného vzorku rentgenovou fluorescenční metodou [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Studentka Bc. Michaela Tomanová se ve své práci zabývá problematikou rentgenového záření a jeho využitím pro stanovování chemického složení materiálů fluorescenční metodou. V práci se zaměřuje na popis vlastností rentgenového záření, jeho zdroji a popisem metod, které slouží k materiálovým analýzám. V praktické části se zabývá uvedením do provozu experimentální pracoviště umožňující analýzu materiálového složení pomocí rentgenové fluorescenční metody. Vytvořila návod pro práci s tímto pracovištěm a návod do laboratorních cvičení, kdy by se toto pracoviště využívalo pro výuku studentů materiálových předmětů. Vlastnosti této metody ověřila na mosazném vzorku a provedla analýzu této metody. V závěru práce ještě navrhla a rozšířila pracoviště o přípravek pro uchycení vzorků nestandardní rozměrů a tvarů. Požadavky zadání studentka splnila v dostatečném rozsahu. V práci postupovala se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupovala zcela samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Bohužel některé slovní spojení nejsou zvolená vhodně a text pak nedává příliš smysl. Studentka pro svou práci použil dostatečné množství literatura a technických zdrojů informací, které řádně citovala. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Výsledky práce budou použity při výuce materiálových předmětů. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě.
Studentka se ve své diplomové práci na téma "Stanovení chemického složení mosazného vzorku rentgenovou fluorescenční metodou" nejprve zabývá teorií vzniku rentgenového záření a jeho účinků a následně uvádí různé diagnostické metody využívající RTG záření. V praktické části práce jsou pak popsána měření mosazného vzorku metodou rentgenové fluorescenční spektroskopie. Studentka rovněž navrhla a poté vytiskla držák vzorků pro Leybold 554 800. Součástí práce, resp. přílohy je i návod pro případné laboratorní cvičení. Velmi kladně hodnotím použití 50 zdrojů literatury. Bohužel se zvláště praktická část práce špatně čte a je zde spousta vět, které nedávají smysl. Uvádím jeden příklad z mnoha: str. 40: Z naměřených hodnot byly odebrány nejvyšší a nejnižší hodnoty jednotlivých referenčních prvků a také další hodnoty tohoto měření, v nichž byla hodnota naměřena. Z odborného hlediska je rovněž v práci značné množství nepřesností. Opět uvádím jeden příklad: Str. 21: Scintilace jsou následně měřeny fotonásobičem. Vysvětlení: Fotonásobič slouží k zesílení signálu. Po stránce formálních chyb se studentka v práci např. odkazuje na neexistující tabulky. viz. např. str. 33 odkaz na tabulku 2 apod. V néposlední řadě bych pak chtěl vytknout špatné pojmenování os Y u grafů na obr. 7.5 - 7.12 na str. 42 - 46. I přes uvedené výhrady hodnotím práci 70b/C a doporučuji k obhajobě
eVSKP id 142742