JUDINY, M. Zabezpečovací systém pro budovy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Bradáč, Zdeněk

Student měl v rámci diplomové práce provést návrh koncepce a realizaci jednoduchého zabezpečovacího systému vybaveného mikrokontrolérem a nezbytnými sensory. Pro návrh systému měl student vycházet z provedené literární rešerše. Nezbytnou součástí práce měl být návrh elektronických komponent, vytvoření elektrických schémat a návrh desek plošných spojů včetně jejich finální realizace, oživení a otestování. Celý systém měl být vybaven nezbytným programovým vybavením. Student v průběhu práce postupoval samostatně jen s radami vedoucího diplomové práce. Vlastní dílo je skutečně dílem studenta. Student navrhnul a zrealizoval elektronický návrh, který oživil a rozchodil. Zabezpečovací systém student vybavil programovým vybavením, přičemž jeho základní funkčnost předvedl a demonstroval. Vlastní koncepce byla zvolena celkem správně, student vycházel z běžně dostupných komponent, které integroval dohromady. Je jistě možné systému vytknout mnoho nedokonalostí a technických omezení. Vlastní technická dokumentace je zpracována celkem rozsáhle, obsahuje potřebné části a je na průměrné úrovni. Je možné konstatovat, že student splnil zadání diplomové práce a prokázal své inženýrské schopnosti.

Navrhovaná známka
C
Body
77

Posudek oponenta

Franek, Lešek

Cílem práce bylo navrhnout a realizovat zabezpečovací systém. Práci lze hodnotit jako obtížnou vzhledem k velkému rozsahu požadovaných znalostí od navrhování HW, programování mikroprocesorů, práce s OS Linux, databázemi a webovými technologiemi. Literární rešerše je velmi strohá. Chybí podrobnější popis bezpečnostních systémů dostupných na trhu. Přehled akčních členů a snímačů dostupných na trhu. Při návrhu byl zvolen koncept celého systému. Blokový diagram byl umístěn pouze do přílohy, vhodnější by bylo umístit jej do samotné práce. Zdůvodněna je volba výpočetních desek, chybí již srovnání snímačů, kamer a dalších prvků. Student se rozhodl nepoužít GSM modul, což je u tohoto systému trochu škoda. Student realizoval rozšiřující desku pro Raspberry Pi s možností připojení záložního zdroje a možností připojení periferii. Dále desku, která dokáže zprostředkovat bezdrátovou komunikaci mezi periferiemi a centrální jednotkou. Programové vybavení působí nedotaženě. Například u webového serveru student v práci detailně popisuje počítadlo počtu návštěv webové stránky, ale není zde zmínka o zabezpečení webového rozhraní. Ve skutečnosti je webové rozhraní nezabezpečené, heslem je chráněn přístup k samotným kamerám, kdy heslo je přímo ve zdrojovém kódu a nelze jej jednoduše změnit. Vzhledem k tomu, že přístup ke streamům z kamer je řešen aplikacemi třetích stran lze se ke streamům dostat zadáním adresy, na které tyto služby běží i bez použití hesla, výjimkou je kamera, která má zabezpečení sama v sobě. Celkově na mě zdrojové kódy působí dost chaoticky, někdy jsou skripty programovány z pohledu periferie, kdy je kontrolována periferie a v případě, že se něco stane je spuštěna akce, ale někdy jako v případě zasílání emailu je programování zase z pohledu akce kdy se v jednom skriptu kontrolují všechny periferie. Ke kontrole periferii tak dochází 2x a skript pro zasílání emailů nepodporuje alarmy ze všech periferii. Dost věcí je ve zdrojových kódech na pevno a přemístění systému mimo studentův pokoj na kolejích by způsobilo jeho nefunkčnost. Vcelku dobře je navržený docházkový systém pomocí RFID, který využívá i MySQL databáze. Opět by, ale přístup k veškerým záznamům docházkového systému nemusel mít kdokoliv. Přes tyto výhrady lze konstatovat, že v případě použití na kolejích a ne příliš velkých nároků na soukromí může systém fungovat. Student dokázal, že disponuje inženýrskými schopnostmi, byť některé věci by bylo vhodné více promyslet.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Otázky

eVSKP id 85463