VÍTEK, P. Návrh pístní skupiny rychlého magnetoreologického tlumiče s využitím technologie selective laser melting [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Strecker, Zbyněk

Cíle diplomové práce byly beze zbytku splněny. P. Vítek na tématu pracoval samostatně a sám přinášel návrhy na nová řešení či zlepšováky. Navržený obvod byl pomocí magnetických simulací velmi pečlivě odladěn. Ladění obvodu probíhalo průběžně v závislosti na výsledcích již provedených měřeních. P. Vítek úspěšně řídil a kontroloval i celý proces výroby jader s jejich následným zalitím a experimentálním ověřením. Student také úspěšně zvládal kooperaci s odborem reverzního inženýrství a aditivních technologií, který naší skupině zajišťoval tisk samotný a konzultace ohledně technologických omezení 3D tiskárny. Teoretické modely jsou velmi dobře verifikovány a na diplomovou práci se dá navázat dalším vývojem technologie. Práce je na vysoké úrovni, drobné výtky mám k uspořádání práce – v některých částech je poněkud složitější pochopit souvislosti. Tyto drobné nedostatky ale vyplývají z načasování prací, kde bylo upřednostněno dokončení měření odezvy síly před doladěním průvodní zprávy. Finální měření totiž vzhledem k vytížení strojů a měřicích zařízení nebylo možné provést dříve. Výstupem z diplomové práce je funkční vzorek a článek na indexovanou konferenci, který byl přijat s velmi dobrým hodnocením. Výsledky jasně ukazují na inženýrské schopnosti p. Vítka.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Růžička, Bronislav

Pro správnou funkci semiaktivních tlumičů je jedním z klíčových prvků především rychlost změny jejich charakteristiky. Z tohoto pohledu lze tedy problematiku optimalizace tvarového návrhu pístní skupiny s využitím technologie selective laser melting cílenou na maximalizaci efektivity magnetického obvodu MR tlumiče řešenou v této diplomové práci považovat za velmi přínosné téma. Ocenit lze pak také fakt, že výstupem byl skutečný prototypový díl na kterém bylo provedeno srovnání časové odezvy a indukčnosti s výstupy ze simulací. Jádrem samotného řešení zadané problematiky je návrh magnetického obvodu MR tlumiče eliminující vířivé proudy, minimalizující hmotnost a maximalizující dynamický rozsah. Návrh byl proveden s ohledem na možnosti 3D tisku na zařízení SLM. Diplomant vychází z dobře zpracované úvodní rešerše shrnující dosavadní poznání ohledně konstrukčních řešení a optimalizace MR ventilů. Součástí je rovněž shrnutí vlastností magneticky měkkých materiálů vhodných pro SLM. Vlastní řešení diplomové práce bylo rozděleno do dvou částí – prvotní fáze se věnuje jednodušší optimalizaci toroidního jádra s následným přechodem na náročnější optimalizaci magnetického obvodu pístu MR tlumiče. Vlastní metodika sestávající se ze simulací prováděných s elektromagnetickým modelem toroidu / pístové skupiny a dále experimentů pro ověření výsledků i teoretických kalkulací na prototypu vyrobeném technologií SLM je zpracována jasně a přehledně. Diplomant správně postupuje i při zohlednění omezení souvisejících s 3D tiskem a z toho plynoucí hledání nejvhodnějších variant geometrie dílu . Stejným způsobem je možno hodnotit i samotné provedení a zpracování výsledků simulací i experimentu s prototypovým dílem. Přestože závěr poukazuje i na některé dílčí nedostatky navrženého řešení (s odkazem na možně další směry budoucí optimalizace, např. procesní parametry SLM) , lze výsledné řešení považovat za velmi dobré. Kromě zlepšení vlastností magnetického obvodu je z konstrukčního hlediska přínosná zejména redukce hmotnosti pístní skupiny o cca 25%, což může hrát významnou roli v dynamických vlastnostech MR tlumiče. Z tohoto pohledu lze tedy diplomovou práci hodnotit kladně , stejně tak jako i publikování článku týkajícího se této problematiky na odborné konferenci. Po stránce formální úpravy je práce včetně výkresové dokumentace kromě drobných nedostatků a chyb (např. text-str.84 , nevýrazné boční pohledy na strukturu–str.74 ) na velmi dobré úrovni. Ocenit lze zejména logickou posloupnost a strukturovanost celé práce a věcné shrnutí výsledků. Protože řešitel prokázal schopnost zpracovat danou problematiku na odpovídající úrovni, doporučuji tuto práci k obhajobě a nárok na udělení titulu Ing.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 108183