MOKRÁ, L. Městský sál ve Znojmě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Hora, Jan

Cením si odvahy, že se Lucie pustila do lokality, kterou nikdo jiný neřešil. Doslova ji objevila. Kvůli současnému stavu, kdy se zde nachází benzinová pumpa, potenciál místa spí a je skrytý. Stavba symbolicky propojuje širší centrum města s periferií, centrum rozšiřuje, obohacuje a nabízí deprivované lokalitě další potenciál růstu. Projekt řeší široké okolí ulice Milady Horákové až k vlakovému nádraží. Autorka si vlakové nádraží definovala jako východisko a budovu sálu jako vyvrcholení. Řešení je to velmi ambiciózní a přesvědčivé. Stavba je vyvrcholením nově ustaveného bulváru. Dá se po ní vystoupat až na střechu a rozhlédnout se. Koncept reaguje na vedle stojící železniční val a organicky se zapojuje do svého prostředí. Dům funguje i v celku města, kdy přirozeně doplňuje dominanty, které se tyčí nad korytem Dyje. Výchozí koncept je velmi silný. Naprosto nepřesvědčivě ale bohužel působí fasáda domu, která není integrální součástí konceptu a místo aby jej podpořila, odvádí pozornost a drolí jej. Provoz je logicky řazený. Vstup se odehrává pod výraznou konzolou nasměrovanou k Horákové. Zásobování a vjezd do garáží jsou skryté ve štěrbině na odvrácené západní straně domu. Restaurace je lokalizovaná na nejžádanějším místě s výhledem na železniční most. Nedodělanost se výrazně projekvila i v prezentaci, která je polovičatá a neukazuje dům ve svém kontextu a souvislostech, což mu škodí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A 90 Lucie na zadání pracovala usilovně a projekt měl konstantní pozitivní vývoj. Autorka projevila silné konceptuální myšlení a pochopení širších urbanistických souvislostí. Součástí profese architekta je ale i schopnost včas zastavit a posunout se na další metu. A tuto možnost autorka propásla. Projekt je bohužel silně nedotažený.
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Štěpán, Marek

Celkový dojem z předložené práce je pastelový. Myšlenkových spojnic mezi touto stavbou a daným místem nenacházím mnoho.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení D Lokalita je vybrána v konci přednádražního prostoru Znojma, což může mít svá úskalí. Přednádražní prostor autorka logicky zpřehledňuje a do jeho krátkého čela staví kuturní objekt Městského sálu. V detailnějším urbanismu tak logický již není. Objekt upjatě drží uliční čáru a připravuje se tak o rozptylový prostor, stejně tak do jmenovaného cenného výhledu k meandru umísťuje parkoviště. V urbanistické prezentaci postrádám zdokumentování zmiňované souvislosti dominant hrad-sál-kláštěr z dálkového pohledu pro záznam poměrně velkého měřítka objektu.
Provozní řešení D Dispoziční řešení je poměrně standatní s funkční asymetrií po stranách. Na provozní řešení mají vliv dlouhé proporce některých místností (např. vstupu). Zázemí provozů je pravděpodobně poddimenzované (technika jeviště, gastro, technika budovy). Nejsem si jist akustickou náklonností vedlejší vlakové dopravy k amfiteátru na střeše. Stejně tak rampa na střechu je sice dostatečně dlouhá pro bezbariérový provoz, ale ne tak příznivá pro zdlouhavý výstup na střechu.
Technicko konstrukční řešení B Konstrukční řešení kombinuje skeletový a stěnový systém, strop nad sálem je z příhradových vazníků. Je reálné. Suterénní prostory by mohly mít jednodušší obvod v řezech.
Architektonické řešení C Stavba je soliterní, je formována jako městský cihelný zikkurat s pobytovou plochou na střeše. Chybí větší propojenost této myšlenky a koncepce otvorů do fasády. Sociologický potenciál této budovy je nízký.
Formální úroveň D Předložená dokumantace sešitu A3 obsahuje potřebné výkresy, jejich grafické zpracování je průměrné. Výkresy by byly určitě vhodnější a čitelnější, kdyby obsahovaly takové formality jako popisy místností, severky, měřítka a tak.
Navrhovaná známka
D
Body
69

Otázky

eVSKP id 102888