HALFAR, T. Zlepšení energetických parametrů asynchronních strojů malého výkonu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student pracoval aktivně, téměř pravidelně konzultoval postup práce s vedoucím, patřičně využíval literaturu. Závěrečná práce má dobrou úroveň a mohu ji doporučt k obhajobě.
Diplomová práce pojednává o zlepšení energetických parametrů asynchronních strojů malého výkonu. Práce je rozdělena do 10 kapitol a má 80 stran. Vydání nové evropské normy pro účinnosti elektrických strojů , takže téma předložené práce je velmi aktuální. Podstatná část práce se zabývá rozborem příčin ztrát jak mechanického, tak elektrického původu. Uváděné analytické vztahy jsou většinou převzaty z literatury Heller-Hamata: „ Přídavná pole, síly a ztráty v asynchronním stroji“. Bohužel některé vztahy jsou doplněny chybami. Oceňuji rozbor analytických vztahů, poněvadž je z nich možné usuzovat na příčiny ztrát i na možnosti snížení ztrát zlepšením konstrukce, nebo správnou volbou materiálu. Výpočty ztrát podle analytických vztahů byly ověřeny simulačním programem ANSYS Maxwell , RMxprt. Výsledky získané výpočtem byly ověřeny měřením na motoru firmy ATS o výkonu 600W a vykazují dobrou shodu. K práci mám tyto připomínky: 1) Některé obrázky , např. obr.4 na str. 15 jsou překopírovány přímo z literatury, což by podle zákona nemělo být. 2) Některé, všeobecně známé teorie, např. vznik točivého magnetického pole by v diplomové práci již být nemusely. 3) V práci většinou chybí odkazy na literaturu. 4) Značení rovnic podle odstavů je nevhodné např. (2.12.2-3). Výhodnější je číslování podle kapitol. 5) Řada symbolů v rovnicích není bezprostředně vysvětlena, páce se „špatně čte“. 6) Pro praxi by byla vhodné použít některou vhodnou optimalizační metodu. Závěr: Student prokázal schopnost samostatné práce s literaturou i moderními softwarovými prostředky při řešení úkolu. Práce má velmi dobrou grafickou úroveň a je v ní minimum chyb. Práce splňuje požadavky na diplomové práce a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 62751