BLÁHA, M. Návrh, optimalizace a modelování provozních stavů synchronního stroje s permanentními magnety na rotoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Student se zabýval analýzou synchronního stroje s permanentními magnety na rotoru. Prováděl kontrolní výpočty s ohledem na geometrii stroje, výkon a provozní vlastnosti. K řešení problematiky, stanovené v zadání, bylo přistupováno zcela individuálně a autor svými znalostmi všechny body zadání splnil a pravidelně se zúčastňoval konzultací. Práce je po formální a odborné stránce na velmi dobré úrovni. Student si zvolil, že práci napíše v angličtině. Po odstranění několika formálních nedostatků, je angličtina práce na přijatelné úrovni. Množství uvedených chyb vůbec neovlivní kvalitu a odbornost zpracovaného tématu. V práci bych nejvíce ocenil to, že výpočty provedené pomocí metody konečných prvků, byly s určitou relativní chybou podloženy analytickými vztahy, které student získal z mezinárodní literatury. Dále oceňuji, dobrou čitelnost, srozumitelnost a podstatu uvedených obrázků ať znázorňujících geometrie, tak znázorňujících dosažených výsledků. V práci je uvedeno spoustu zajímavých úvah, které jenom potvrzují, že studen tématu rozumí. Práci hodnotím jako kvalitní s bodovým hodnocením 95b.
Diplomant se ve své práci zabývá problematikou synchronních strojů s permanentními magnety. Cílem práce bylo vytvoření parametrického modelu, provedení simulace stavů naprázdno a při zatížení a optimalizace vybraných parametrů v jmenovitém pracovním bodě. Kladně hodnotím, že práce je psaná v anglickém jazyce. Jazyková úroveň je i přes některé stylistické prohřešky velmi dobrá. Práce je rozdělena do rozdělena do šesti kapitol a má celkem 68 stran. Zadání bylo splněno, diplomant prokázal schopnost pracovat s anglickou literaturou. K práci mám tyto připomínky. Některé výrazy v angličtině byly zřejmě převzaty od autorů, jejichž mateřštinou není angličtina, takže v některých případech jsou použity výrazy , které se v elektrotechnice nepoužívají. Místy se lze pouze dohadovat, co autor daným výrazem vlastně mínil. Dále je v práci celá řada nepřesností ve značení. Pro stejný výraz je použito různých symbolů. V kapitole 3 se popisuje návrh konstrukce, ale nenašel jsem zadání, podle kterého se má stroj konstruovat. Závěr: Práce splňuje požadavky na diplomové práce a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 62782