LADISLAV, R. Hardwarový modul pro interaktivní ovládání projektů v PureData [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Schimmel, Jiří

Cílem práce bylo navrhnout a realizovat desku plošných spojů s vybranými vstupními a výstupními perifériemi pro Arduino Uno R3,které by bylo možné pro externí řízení projektů v prostředí PD v laboratorních cvičeních předmětu Interaktivní elektronika. Výběr platformy Arduino Uno R3 a některých periférií byl dán současným vybavením laboratoře, volba ostatních periférií vychází z požadavků vyučujícího. V původním konceptu bylo uvažováno, že studenti budou v rámci laboratorních cvičení periferie sami připojovat, vzhledem k praktickým aspektům byl ale v průběhu řešení bakalářské práce tento koncept nahrazen pevným připojením periférií. Student neměl téměř žádné zkušenosti s konstrukcí zařízení, návrhem desek plošných spojů a programováním kontrolerů, jeho posutu na semestrální a následně bakalářské práci byl pomalý a i když se bakalářské práci věnoval v průběhu celého semestru, nestihl zařízení dokončit v podobě použitelné k zamýšlenému účelu. V době odevzdání bakalářské práce nefungovaly některé periférie a kódy pro Arduino umožňují použití pouze jedné periférie. Věřím ale, že student by dokázal při rychlejším postupu zvládnout další revizi desky plošných spojů a vytvořit finální program umožňující využití všech periférií současně. Text práce má 51 stran, jsou v něm ale velké mezery mezi odstavci a nadpisy a také obrázky, které patří do příloh, např. deska plošných spojů. Text je tak zbytečně uměle natažený, z hlediska obsahu považuji jeho rozsah za dostatečný. Obsahuje ale řadu formálních chyb, např. scházející číslování tabulek, scházející mezery mezi hodnotami a jednotkami, chyby v použití větných čárek atd.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Krajsa, Ondřej

Cílem studentské práce bylo realizovat hardwarový modul – přídavnou desku pro Arduino UNO s danými periferiemi a možností ovládání z prostředí PureData. Mohu konstatovat, že formálně student zadání splnil. V teoretickém úvodu se student věnuje programovacímu jazyku PureData, platformě Arduino a použitým sběrnicím I2C a SPI. V další kapitole je popsán způsob připojení jednotlivých periferií k Arduinu a jejich testování. Třetí kapitola je pak věnována samotné realizaci zařízení. Celkově není text práce na dobré úrovni, obsahuje formální chyby, většina obrázků je příliš velká nebo zbytečná, např. obr.1.1, obr. 1.2. Informační hodnota některých obrázků je diskutabilní, např. obr. 2.4, 2.5, kdy by byl vhodnější slovní popis nebo tabulka s připojením pinů. Mezi jednotlivými kapitolami, odstavci ale i v textu jsou velké mezery mezi bloky, což působí jako snaha navýšit počet stran (např. nad obr. 2.6). Dále nepovažuji za vhodné v odborném technickém textu používat obrázky z prostředí fritzing, určeného spíše pro hobby použití. Celkově text práce působí spíše populárně-naučně. Hlavní výhradu mám ale k softwarové části řešení. Jsou realizovány příklady pro využití jednotlivých periferií v kombinaci s PureData, nikoliv jejich libovolné kombinace. Software používá pro komunikaci sériovou linku, bohužel bez jakéhokoliv protokolu, pro každý příklad je formát dat nebo jejich význam jiný. Z výše uvedených důvodů práci hodnotím 65/D

Navrhovaná známka
D
Body
65

Otázky

eVSKP id 151131