ŠTEVČEK, T. Návrh malé vodní elektrárny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Mastný, Petr

Student zpracoval kompletní návrh malé vodní elktrárny pro oblast Biely Váh. Práce je na velmi dobré úrovni a jsou v ní zpracovány veškeré konstrukční a technologické části MVE, včetně ekonomického zhodnocení investice. Student pracoval samostatně, konzultací využíval pouze pro upřesnění některých parciálních řešení. Toto svědčí o jeho velmi dobré orientaci v této problematice. Jádro práce bylo prezentováno na konferenci EEICT. Práce se jeví jako nadstandartní a to především s ohledem na požadavek multioborovosti při jejím řešení. Práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
97

Posudek oponenta

Radil, Lukáš

Předložená práce má celkem 112 stran včetně příloh. Na první pohled je vysázena v prostředí LaTeX, což zvyšuje její grafickou stylizaci a zároveň ukazuje studentovu snahu jít vlastní cestou. Bakalářská práce je na velmi vysoké úrovni. Student přistoupil k tématu skutečně erudovaným způsobem. Po prvopočátečním obecném přehledu technologií malých vodních elektáren se věnuje konkrétní instalaci na toku Biely Váh. Student pracoval průřezově skrze několik odborných oblastí, mimo jiných - stavebních úpravách, výpočtu sil, které působí na hráz, technologii elektrárny až po ekonomickou analýzu projektu. Práce je komplexní a je vidět autorův zájem o problematiku. Jen několim postřehů: a) Bánkiho turbína není čistě rovnotlaká, ale přetlakovo-rovnotlaká, kde na dostředivém vstupu vody do oběžného kola je ještě částečně přetlaková, až náslený odtok z kola (odstředivý) je rovnotlaký. b) Volba Bánkiho turbíny pro daný spád vychází poměrně jako rozumná volba (konstrukční jednoduchost), ale účinnostně by byla lepší Kaplanova. c) Nevím a student to nijak nezdůvodňuje, proč používá dvoustupňovou převodovku (lepší řešení plochý řemen nebo multiklínový řemen). d) Neznám případ, kdy by byl využit generátor s přepínáním pólů. Generátor je dimenzován na nominální výkon turbíny, řešit nižší účinnost při částečném plnění turbíny přepínáním není dle mého rozumné. Nehledě na to, že systém Osseberg má velmi plochou křivku účinnosti a není tedy nutné vůbec takto uvažovat. e) V dnešní době není potřeba počítat s denní obsluhou elektrárny. Tím pádem náklady ve výši 3000 € jsou zbytečné. Doba návratu (ekonomika) je však taková, že investice se jeví jako nereálná. Práce jako celek je velmi dobrá a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 65972