TYLICH, O. Elektromigrace tavidlových zbytků na povrchu DPS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Starý, Jiří

Diplomant řešil problematiku "Elektromigrace tavidlových zbytků na povrchu DPS". Diplomant se poměrně rychle a samostatně orientoval v řešené problematice. Znalosti získané studiem odborné literatury a norem v široké míře uplatnil v praktické části řešení práce, ke které přistupoval samostatně a iniciativně. Diplomant navrhl a prakticky realizoval přípravek na měření povrchového izolačního odporu a zpracoval metodiku pro sledování elektromigrace. Provedl širokou škálu odborných experimentů, kterou zpracoval a vyhodnotil. Poměrně podrobně se věnoval i měření ionizovatelných nečistot tavidlových zbytků. Student se pravidelně účastnil konzultací a diskutoval řešenou problematiku. Zadanou diplomovou práci dokončil diplomant v požadovaném termínu. Rozsah zadání diplomové práce diplomant splnil a v mnohých částech překročil. Spolupráce s diplomantem byla velmi dobrá. Při řešení diplomové práce prokázal diplomant vysokou odbornou úroveň, soustředěné zaujetí úkolem a předpoklady pro systematický přístup.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Zatloukal, Miroslav

Předkládaná diplomová práce se zabývá „staronovým“ problémem, tj. vlivem zbytků po pájení, vlivem na povrchové a hlavně korozní vlastnosti osazených desek plošných spojů. Využíváním bezolovnatých pájecích slitin se objevují nové vlivy, hlavně při použití pájek a past s obsahem Ag a jiných přídavků. Student se v teoretické části zabývá rozborem problematiky pájecích slitin, používaných tavidel a dalších vlivů, souvisejících s procesem pájení součástek na DPS. Součástí této části práce je detailní rozbor užívaných povrchových úprav osazených desek plošných spojů, především z pohledu možného ovlivnění korozních vlivů a elektromigračních procesů. Právě tato problematika se stává aktuální užitím pájecích past s obsahem Ag. Právě migračním procesům je věnována v práci velká pozornost, je provedeno velké množství testů a měření vzorků během stárnutí. V práci postrádám hodnoty tlouštěk povlaků, popř. jejich rovnoměrnost. Tloušťka samozřejmě může ovlivňovat elekrické hodnoty měřených vzorků. S tím souvisí i množství jednotlivých měření na každé sekci vzorku-změna povrchových odporů je po testech jiná, než by bylo logické. Práce je zpracována velmi přehledně, nejsou v žádné jazykové nedostatky ani překlepy. Kladně lze hodnotit i komentáře k výsledkům měření. Unikátní je identifikace dendritické struktury, jen by bylo vhodné objasnit její chemické složení – na snímcích vypadá jako měděná, jen je potřeba složení upřesnit. Práce odpovídá požadavkům na diplomovou práci a doporučuji její přijetí k obhajobě,

Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 94672