KEJÍK, J. Automatické dávkovací zařízení bazénové chemie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.
Diplomová práce studenta Bc. Jana Kejíka se zabývá návrhem a realizací automatického dávkovacího zařízení bazénové chemie. V teoretické části je rozebrána kvalita vody a způsoby jejího ošetření. Dále student podrobně rozebírá jednotlivé části automatického dávkovacího zařízení, konkrétně druhy pH a ORP sond a zapojení jejich převodníků, vybraný display, napájecí zdroje a peristaltická čerpadla a jejich řízení. Třetí kapitola se zaměřuje na popis konstrukce celého zařízení, jež je rozděleno na desku plošných spojů (DPS) a její obal. Zde bych vyzvedl studentův zájem o problematiku a s ním spojenými zkušenostmi, které se promítly do obou návrhů. Jak DPS tak mechanická konstrukce jsou navrženy pro minimalizaci velikosti zařízení a maximalizaci praktičnosti, což podkládají i detailní 3D modely obou částí. Na stejně kvalitní úrovni je i software celé jednotky který kromě lokálního GUI nabízí i ovládání skrze webové rozhraní. Obě tato rozhraní jsou nejen kvalitně grafický zpracována, ale také uživatelsky přívětivá a jednoduchá na pochopení / ovládání. Z formálního hlediska je práce dobře napsána, avšak chybí vysvětlené některé zkratky a doporučil bych se příště více vyhýbat hovorovým výrazům. Z pohledu vedoucího však musím vyzvednout vynikající komunikaci se studentem, jeho zájem o danou problematiku i nadšení při řešení problémů. Student byl aktivní po celý semestr a jeho pracovní nasazení i výstup práce hodnotím jako nadstandardní. Práci hodnotím stupněm A - 100 bodů.
Diplomová práce Bc. Jana Kejíka se zabývá návrhem automatického dávkovacího zařízení bazénové chemie. Praktická část práce je zaměřena na popis druhů bazénové vody, zdrojů znečištění a udržování její kvality. Praktická část obsahuje návrh a popis vytvořeného prototypu umožňující dávkování chemie pomocí čtyř peristaltických pump, měření PH a ORP s možností ovládání skrze dotykový displej umístěný přímo v těle zařízení či skrze webovou aplikaci. Celé zařízení je umístěno v plastovém obalu vytvořeném na 3D tiskárně. Student splnil všechny body zadání, a to v plné míře. V praktické části je také viditelná vysoká znalost problematiky programování mikrokontrolerů s vytvořeným kódem přehledně děleným do několika tříd. Velmi povedený je také návrh obalu zařízení včetně jeho vizualizace a řezů. Je dbáno i na takové detaily jako je třída krytí zařízení a ochrana proti pronikání vlhkosti. Z formálního hlediska však práce obsahuje několik nedostatků. Velmi často nejsou vysvětleny významy zkratek při prvním použití. V práci jsou občas také použity hovorové výrazy, které nejsou vhodné do diplomové práce (např. jednak). V některých případech jsou zvoleny naopak zvoleny odborná slova ale v ne úplně správném kontextu, např. anatomie skleněné elektrody. Popisky tabulek by měly být umístěny nad samotnou tabulkou, a ne až pod ní. Také bych odstranil tabulku v závěru práce a vložil jí do samotné podsekce. I přes výše uvedené drobné nedostatky je práce na velmi vysoké úrovni a praktická část práce výrazně převyšuje běžnou úroveň diplomových prací. Na základě těchto skutečností doporučuji práci k obhajobě a hodnotím stupněm A/98 bodů.
eVSKP id 141371