ONDRÁČEK, P. Detekce QRS komplexu z klidového a zátěžového EKG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.
Student Pavel Ondráček vypracoval bakalářskou práci na téma ‚Detekce QRS komplexů z klidového a zátěžového EKG‘. V teoretické rešerši popsal fyziologii srdce, principy měření EKG, popis tohoto signálu a dále způsoby detekce QRS komplexu. Z těchto metod si vybral a zrealizoval metodu založenou na umocnění signálu a metodu detekce pomocí obálky signálu. Navrženou metodu pak otestoval na 125 signálech databáze CSE. Také pomocí holteru vytvořil vlastní databázi 100 klidových a 63 zátěžových ekg záznamů. Zadání práce tedy považuji bez výhrad za splněné. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Práce má od úvodu po závěr 41 stran a obsahuje 21 zdrojů české i zahraniční literatury. V práci se vyskytuje minimum překlepů a je řádně formátována. Po odborné stránce je práce na celkem dobré úrovni. I když vybrané metody nepatří mezi nejsofistikovanější, jsou řádně implementovány a bylo s nimi dosaženo solidních výsledků na databázi CSE i na vlastních naměřených datech. Student také vytvořil vhodné grafické uživatelské rozhraní, které slouží pro zobrazení postupu a výsledků navržených metod. Student během semestru využíval pravidelně konzultace k řešení věcných problémů. Práci považuji za kvalitní a hodnotím jí stupněm velmi dobře/B (85 bodů)
Předložená bakalářská práce se věnuje tématu zpracování EKG signálu, konkrétně detekci QRS komplexu. Student v úvodní části práce popisuje obecné teoretické informace o detekci a zpracování EKG signálu. Text je bohužel velmi obecný, stručný a popis metod zpracování se vůbec neodkazuje na relevantní odbornou literaturu. Bylo by vhodné, kdyby práce obsahovala širší rešerši aktuálních odborných prací na zadané téma. Ve většině případů se student odkazuje pouze na dřívější studentské práce a na výukové materiály z přednášek z odborných předmětů. V rámci praktické části si student vybral dvě jednoduché metody pro detekci QRS, které realizoval v prostředí MATLAB. Metody student otestoval na datech z populární CSE databáze a na vlastních datech, které naměřil v průběhu řešení práce. Popis datové sady CSE v práci úplně chybí. V kap. 7.5 student popisuje vlastní datovou sadu EKG signálů, kterou naměřil. Z popisu však není vůbec jasné, za jakých podmínek a kde byla data získána. Student uvádí, že se měření zátěžového EKG provádělo na pacientech. Takové měření by mělo probíhat v nemocničním zařízení a pod dohledem lékaře. O tom však v práci není zmínka. Úspěšnost metod student vyhodnotil kvantitativně s využitím obou data setů. U databáze CSE jsou k dispozici manuálně označené QRS komplexy. Není však jasné, jak bylo dosaženo výpočtu senzitivity a prediktivity v rámci testování na naměřených datech. Práce neobsahuje vysvětlení, zda student nebo někdo jiný naměřená data anotoval a jakým způsobem byla anotace provedena. Nad rámec zadání práce student realizoval grafické uživatelské rozhraní, které umožňuje testování obou metod. Popis obsluhy programu je však velmi strohý. Postrádám i diskusi ohledně modularity programu, zda lze například přidat další moduly s jinými metodami nebo načíst i jiné datové sady. Co se týká formální stránky práce, tak nemám větší výhrady. Práce obsahuje minimum překlepů a pravopisných chyb. Na základě výše zmíněných nedostatků práci považuji celkově za méně kvalitní. Student však realizoval dvě metody, byť velmi jednoduché, které otestoval a získané výsledky dokládají, že metody fungují. Student splnil všechny body zadání, a proto práci doporučuji k obhajobě. Mezi odevzdanými soubory v systému Apollo je i kompletní CSE databáze, která však není veřejná. Pokud bude práce obhájena, doporučuji komisi, aby zajistila vymazání CSE databáze z odevzdaných souborů. Hodnocení: D/65 b.
eVSKP id 118334