ČERNÝ, J. Měřicí videomikroskop [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2008.

Posudky

Posudek vedoucího

Janáková, Ilona

Úkolem studenta bylo sestavit měřicí pracoviště tvořené mikroskopem a CCD kamerou a vytvořit vhodné prostředí pro pořizování snímků, zajištění kalibrace a měření základních rozměrů snímaných objektů. Zadání bakalářské práce lze hodnotit jako odborně i časově náročné. Úspěšné zvládnutí práce předpokládalo především nastudování problematiky získávání obrazových dat pomocí speciálních toolboxů v prostředí Matlab, dále pak zvládnutí problematiky zpracování obrazu a také dobrou schopnost programování v prostředí Matlab. S výsledky práce studenta jsem spokojena. Povedlo se mu vytvořit uživatelsky příjemné prostředí, které automaticky zjišťuje všechny dostupné zdroje obrazových dat, umožňuje měnit parametry kamery i výstupních snímků, zobrazuje videosignál, pořizuje snímky, případně je ukládá. Nad rámec zadání pan Černý doplnil tento program o řadu užitečných funkcí jako například histogram, grafy v ose X a Y a některé často používané operace nad obrazem, např. hranové filtry, inverze, prahování atd. Dále student navrhl rychlý postup kalibrace pro různá zvětšení mikroskopu. Program dále umožňuje měřit např. vzdálenost dvou bodů či úhel svíraný třemi body a automaticky měří základní rozměry jednoduchých objektů např. kružnic a obdélníků. Je vyřešena i možnost programování uživatelských funkcí. Kód je upravený a okomentovaný. Pan Černý přistupoval ke zpracování projektu velmi aktivně a odpovědně. Práci věnoval patřičný čas. Konzultace probíhaly spíše pouze formou ukázek nových funkcí studentem tvořeného programu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 47/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Petyovský, Petr

Zadání této bakalářské práce patří mezi náročnější a to jak po stránce teoretické, tak časové. Student nastudoval problematiku počítačového zpracování obrazu a získané poznatky vhodně aplikoval při realizaci práce. Zadání práce bylo splněno a dosažené výsledky jsou obsaženy v textu práce a jejích přílohách. Způsob řešení daného úkolu svědčí o dobré úrovni znalostí studenta v oboru a zvolené řešení lze označit za správné. Student při řešení bakalářské práce využívá znalosti, které uvedl v kap. 1-4. Získané poznatky vhodně využívá při realizaci práce popsané v kap. 5. Závěrečná kapitola 6 je věnována zhodnocení. Student se při řešení bakalářské práce nedopustil žádných podstatných chyb, které by snižovaly kvalitu výsledků práce. Z formálního hlediska je práce vhodně rozčleněna do dostatečného množství samostatných kapitol, které umožňují dobrou orientaci čtenáře v textu. Studentem navržené algoritmy jsou navíc prezentovány pomocí vývojových diagramů. Všechny kapitoly mají dostatečný rozsah odpovídající jejich důležitosti, přesto bych očekával větší rozsah kapitoly obsahující závěrečné zhodnocení a to hlavně s ohledem na rozsah vzniklých výsledků. Text práce obsahuje minimum gramatických a syntaktických chyb, což svědčí o důkladnosti, s jakou student práci zpracoval. Přiložené CD obsahuje vytvořenou aplikaci pro prostředí MATLAB určenou k pořizování a jednoduchém zpracování obrazových dat, dále potom zdrojové texty a demonstrační snímky. Vzhledem ke kvalitnímu zpracování úkolů, množství znalostí nutných k realizaci a dosaženým výsledkům, mohu zodpovědně konstatovat, že předložená práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta a práci doporučuji k obhajobě. Studentovi navrhuji hodnocení stupněm výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 19/20
Odborná úroveň práce A 48/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse B 17/20
Formální zpracování práce A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
94

Otázky

eVSKP id 13689