PAPRSEK, A. Konstrukce 3D skeneru pro výukové účely [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Vyroubal, Petr

Diplomová práce pana Paprska se zabývá Problematikou konstrukce 3D skeneru, který by byl využitelný pro výukové, potažmo domácí použití s využitím běžně cenově dostupných komponent. V úvodní části práce bylo nutné prostudovat problematiku 3D skenování obecně. V teorii diplomant čtenáře seznámí s 3D skenery a principem jejich funkce a principem měření objektů. V praktické části pak přistupuje k vlastnímu řešení 3D skeneru. Diplomant navrhnul otočné pracoviště pro umístění 3D skeneru realizovaného pomocí mobilního telefonu a senzoru Kinect 360. Dále byl vytvořen program pro ovládání tohoto pracoviště. Nezbytnou součástí práce je pak postprocesing skenovaných součástí, tzn. Pro úpravu modelů, zde diplomant prozkoumal několik nejzdařilejších a diskutuje jejich výhody a nevýhody. Jako výstup z práce je jednak samotná model skeneru, tak 3D skenované díly, jež byly upraveny a replikovány na 3D tiskárně. Pro vyhodnocení toho, jak je skener přesný pak diplomant používá srovnání skenů z profesionálního skeneru a skeneru jím realizovaným skenerem. K tomuto využil model testovací krychle. Diplomant přistupoval k realizaci se zájmem a zapálením. Účastnil se konzultací pravidelně a aktivně diskutoval a prezentoval svá řešení. Práci hodnotí jako velice zdařilou, zejména pro cenovou dostupnost komponent. Dle výše uvedeného konstatují, že diplomant splnil zadání v plné míře a navrhují hodnotit práci stupněm: A. 90 bodů

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Maxa, Jiří

Pan Bc. Adam Paprsek svoji diplomovou práci na téma: konstrukce 3D skeneru pro výukové účely vypracoval v rozsahu 76 stran a rozdělil ji do 8 hlavních kapitol. V úvodu práce se student soustředí na základní rozdělení metod 3D skenerů a stručně a přehledně popisuje jednotlivé druhy se zaměřením na zvolenou variantu řešení. V další kapitole rozebírá principy měření objektu pro získání představy o rozměru a tvaru skenovaného objektu jako klíčové vlastnosti. V kapitole 4 autor navazuje popisem dostupných 3D skenerů, které jsou podobné konstrukce jako v práci navrhovaný 3D skener. Stěžejní kapitolou je kapitola 5, ve které autor realizuje 3D skener s Open source licencí. Autor popisuje konstrukci zařízení v systému SolidWorks a následným zpracováním pomocí 3D tisku. Autor uvádí použitý materiál a třídu přesnosti výroby. Následuje popis zapojení a realizace programu, kde autor řeší m.j. problémy při oživování z důvodu propadlé certifikace a uvádí řešení. Pro ovládání 3D skeneru byla vytvořená aplikace do počítače, která umožnuje nastavit různé parametry pro dané metody skenování. Šestá kapitola popisuje scanovací programy pro rekonstrukci 3D objektů se zaměřením na bezplatné SW a popisuje pravidla důležitá pro správné skenování objektů. K práci nemám žádné větší připomínky, obsahuje minimum překlepů a po grafické stránce je velice pěkně upravena. Jen některé obrázky by bylo vhodné mít v ostřejší podobě, jako např. v kapitole 3. Zavedení dané oblasti do výuky sleduje trend současné doby a z tohoto důvodu je předkládaná práce přínosná. Zadání bylo splněno, dle výše uvedeného doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 111785