TABAČEK, J. Tvorba uživatelského rozhraní pro průmyslový systém Test-it-off [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Beran, Vítězslav

Pan Tabaček pracoval na tématu ve spolupráci s Průmyslovým partnerem. Pracoval intenzivně a k řešení projektu přistupoval aktivně a  se zájmem. Existující postupy zejména v oblasti UX/práce s uživatelem studoval a využíval spíše okrajově a svůj postup zakládal na vlastním úsudku a pravděpodobně i na radách odborníků z firmy, kteří mají ale někdy jiné zájmy pro směřování práce. V realizační části prokázal dobrou schopnost samostatné práce. Dobře se také vypořádal s rozdílným přístupem a potřebami kvalifikační práce s prioritami v průmyslu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání bylo vytvořeno ve spolupráci s Partnerskou firmou a studentem a je průměrně obtížné. S dosaženými výsledky jsem spokojen.
Práce s literaturou Student byl aktivní při vyhledávání studijních materiálů, které jsou zaměřeny spíše na realizační část zadání.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Pan Tabaček byl během řešení aktivní, tématu se věnoval intenzivně a pečlivě, postup práce průběžně diskutoval na pravidelných konzultacích. Autor inklinoval spíše k realizační činnosti, motivovat ho k intenzivnějšímu studiu a průzkumu bylo nesnadné, ačkoliv intenzivnější studium a snaha o využití metod UX (uživatelský průzkum, testování apod.) by pomohly proces návrhu GUI zaměřeného na uživatele lépe pochopit a využít. Toto mohlo být způsobeno i tlakem spolupracovníků ve firmě, se kterou na řešení spolupracoval.
Aktivita při dokončování Při dokončování byl prostor pro jednu revizi vedoucího. Definitivní obsah již konzultován nebyl.
Publikační činnost, ocenění
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Kapinus, Michal

Práci hodnotím jako průměrnou. Jak aplikační řešení, tak technická zpráva nevybočuje ze standardů kladených na naše absolventy ať už jedním nebo druhým směrem. Vytvořená aplikace je zjevně funkční a bude využita v průmyslu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání
Rozsah splnění požadavků zadání Mám drobnou výhradu ke čtvrtému bodu zadání, konkrétně k části týkající se otestování a vyhodnocení rozhraní z hlediska UX. Toto je v technické zprávě popsáno velmi vágně a chybí i tak základní informace jako počet subjektů, jež se testování zúčastnily a základní údaje o nich (např. jak moc spadají do kategorie potenciálních uživatelů aplikace). Očekával bych také využití nějaké standardní metriky pro měření použitelnosti nebo uživatelské zkušenosti (např. SUS, UEQ). 
Rozsah technické zprávy
Prezentační úroveň technické zprávy 75 Technická zpráva má, jako celek, logickou strukturu. Kapitola 3, "Teorie návrhu" v sobě nicméně kombinuje věci spolu nesouvisející, jako jsou návrhové principy a popis robotického pracoviště. Teoretické informace v kapitolách 3.1 a 3.2 jsou navíc poměrně dost obecné a obsahují minimum odkazů do literatury. Dále mi nepřijde vhodné prezentovat návrh rozhraní na obrázcích z výsledného, naimplementovaného rozhraní.
Formální úprava technické zprávy 70 Z jazykového hlediska je technická zpráva v pořádku, obsahuje minimální množství překlepů nebo gramatických chyb. Z typografického hlediska mám několik výtek: Zdrojové kódy jsou prezentovány jako screenshoty z textového editoru - vhodnější by bylo použít prostředí "výpis" (listing). V textu je čtenář opakovaně odkazován na "něco" (např. "...API dostupné v nástroji Swagger 2.2 lze jednoduše generovat..."). Čtenář tak neví jestli je odkazován na obrázek 2.2 nebo tabulku 2.2 nebo kapitolu 2.2. Obrázky (a to i autorem vytvořené, např. 3.2) obsahují popisky v angličtině. Za viz nepatří tečka.
Práce s literaturou 70 Práce cituje 23 literárních zdrojů, převážně webových. Ve třech případech se jedná o relevantní knihy, zaměřené na UX a vývoj webových aplikací. Některé zdroje (např. [6, 21]) by bylo vhodnější umístit do poznámky pod čarou. Většina webových odkazů vede na populárně naučné články, případně do dokumentace jednotlivých technologií. Vzhledem k zaměření práce to však nepovažuji za zásadní problém.
Realizační výstup 80 Výsledkem bakalářské práce je funkční a přehledná aplikace sloužící k ovládání robotického pracovište. Aplikace byla úspěšně integrována ve spolupráci se zadavatelskou firmou. Autor pro jednotlivé části řešení využil moderní frameworky. Zdrojové kódy jsou vhodně dekomponovány do jednotlivých funkčních modulů, nicméně mohly by být dukladněji komentované.
Využitelnost výsledků Práce studenta bude pravděpodobně využita zadavatelskou firmou v rámci jejího robotického systému.
Navrhovaná známka
C
Body
75

eVSKP id 148323