JUNEK, J. Návrh robotické buńky s řídicím systémem Siemens [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Němec, Zdeněk

Zadání diplomové práce je středně až vysoce náročné, vyžadující praktické inženýrské znalosti. Určitou komplikací je požadavek realizační firmy na utajení klíčové části řešení. Proto škola zpřístupní tuto diplomovou práci až po 3 letech, přestože práce neobsahuje partie, které by vyžadovaly ochranu. Ve shodě s první částí zadání diplomant zhotovil návrh a zkušební realizaci úseku výrobní linky, kde základem je robotická buňka, řízená programovatelným automatem (PLC fy Siemens, typ S7 1512 PS-F). Tato část je dobrou inženýrskou úlohou. Druhá část zadání se zabývá moderním rozšířením systému robot – PLC na systém robot – knihovna Mx Automation - PLC. Zkouškami diplomant došel k názoru, že nové programové prostředí je v některých směrech přínosem, zejména snižuje objem potřebných programátorských prací. Textový rozsah práce je zbytečně velký, např. kap.2 a 3 jsou zbytečně obsáhlé. Naopak, kapitoly 4 a 5 měly více shrnout získané poznatky z experimentů. Diplomant prokázal velmi dobrou schopnost řešit inženýrské úkoly v aplikacích nové automatizační techniky.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Lacko, Branislav

Student splnil všechny body zadání diplomové práci a to v rozsahu a obsahu, který odpovídá požadavkům na tento druh odborné práce. Použil základních metod při jejím zpracování, když postupoval od přehledu současného stavu zadaného problému, k návrhu koncepce řešení, jež pak podrobně zpracoval. Výsledkem byl program pro řízení robota pomocí zvoleného PLC systému, který následně ověřil. Pro ověření navrhl a sestavil zkušební pracoviště, aby mohl provést testování na reálném zařízení. Pak v provedl analýzu testů a závěrečné zhodnocení. K práci připojil seznam použité literatury, který obsahuje 22 položek naší i zahraniční odborné literatury. DP doplnil seznamem použitých zkratek, seznamem obrázků a seznamem příloha. Kladně hodnotím, že výběru PLC zvažoval student nejen současné požadavky na robotikou aplikaci, ale pamatoval na s rezervou na pozdější dodatečné požadavky. Práci hodnotím jako výbornou a doporučuji k obhajobě před státní zkušení komisí. Otázky: 1)Domníváte se, že program pro řízení robota mikropočítačovým systémem by byl složitější, a jeho sestavení by zabralo více času než program Váš, který jste naprogramoval pro řízení PLC? 2)Vy jste vybíral jen z PLC firmy Siemens podle znění zadání Vaší DP. Domníváte se, že jiný typ PLC by mohl být vhodnější pro řešenou aplikaci. 3) V kapitole 4 uvádíte popis zkušebního pracoviště, na kterém jste ověřil funkčnost Vámi navržených algoritmů. Samozřejmě realizace toto zkušebního pracoviště si vyžádala nějaké náklady. Hodnotíte tyto finanční prostředky jako přínosně investované?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 140828