HLAVAČKA, M. Zpětný cyklistický radar [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Maršík, Lukáš

Student si vybral téma, které je mu jako cyklistovi blízké. Zaměření na bezpečnost cyklistů provozu považuji za ušlechtilé. Student si s prototypem, implementací a experimenty vyhrál a práci považuji za zdařilou. A to i přes jisté limity způsobené především dosahem radaru.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání bych řadil mezi náročnější. Student se musel seznámit s radarovými technologiemi, sestavit prototyp zařízení a následně nasbírat a zpracovat větší množství dat. Student se inspiroval existujícími řešeními, které se na trhu objevovaly i během řešení a snažil se i o přidání funkcionality. Výsledný realizační výstup se zdá funkční (až na některé limitace způsobené především použitým senzorem). Zadání bylo za mě splněno.
Práce s literaturou Student především studoval stávající řešení a datasheety k HW ze kterého byl následně prototyp vytvořen. Ve vlastní režii pak hledal materiály k metodám pro zpracování point cloud dat z radaru.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Student byl při řešení aktivní, kozultace pak probíhaly po dohodě jak bylo třeba.
Aktivita při dokončování Práce byla dokončena včas a její obsah byl průběžně konzultován.
Publikační činnost, ocenění Práce nikterak publikována ani oceněna nebyla,
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Zemčík, Pavel

Podle mého názoru se jedná celkově o velmi zdařilou práci. Jak text práce, tak i realizační výstup jsou, dle mého názoru, zpracovány výborně a tak i celkově hodnotím práci jako výbornou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Zadání diplomové práce, podle mého názoru, patřilo spíše k obtížnějším a to proto, že vyžadovalo po studentovi studium principů zpracování radarového signálu a dalších věcí potřebných ke zvládnutí práce, to vše nad rámec standardní magisterské výuky. Zadání vyžadovalo i nemalé implementační úsilí.
Rozsah splnění požadavků zadání Zadání diplomové práce bylo, podle mého názoru, v plném rozsahu splněno.
Rozsah technické zprávy Rozsah práce je v obvyklém rozmezí. Práce je vysázena na 45 stranách (bez přehledu literatury).
Prezentační úroveň technické zprávy 95 Text technické zprávy je zpracován výborně. Obsahuje dobře zpracovaný úvod a kapitolu o bezpečnosti s dobrou motivací k práci, dále obsahuje popis principů různých radarových zařízení (snad až moc podrobný, ale dobře čtivý), popis koncepce práce, její implementace i vyhodnocení. Vše na sebe dobře navazuje. Drobným nedostatkem je snad to, že student v popisu koncepce práce neuvedl explicitně, že se očekává vznik zařízení s kamerou a radarem (i například drobné blokové schéma by bývalo nebylo špatné), ale naštěstí tento záměr docela dobře vyplývá z kontextu a tak to není tolik na závadu.
Formální úprava technické zprávy 100 Po formální stránce je práce zpracována výborně, a to typograficky i obsahově, myslím, že doslova "není co vytknout".
Práce s literaturou 90 Student pracoval s literaturou, jak je vidět, velmi aktivně. Práce obsahuje celkem 43 literárních odkazů. Nedostatkem ale je to, že odkazy jsou často neúplné a/nebo nevhodně zvolené. (Jako příklad lze uvést [1], [2], [3]... bohužel to platí snad i o většině odkazů.)
Realizační výstup 95 Realizační výstup je, podle mého názoru, dobře využitelný například pro konstrukci komerčně využitelného radarového systému pro cyklisty. Z popisu i videoukázky je zřejmé, že experimentální zařízení je plně funkční a že v silničním provozu je schopné zachytit relevantní provoz "za cyklistou" (v rozsáhlé videoukázce, myslím, dokonce ze 100%).
Využitelnost výsledků Výsledky práce jsou dobře využitelné, jak již bylo uvedeno výše, například pro konstrukci komerčního zařízení a/nebo pro experimentální evaluace (jiných) komerčních cyklistických radarových zařízení.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 155160