HOLUB, J. Vzdálené ovládání a vizualizace sběrnicových systémů KNX a DALI pro řízení budov [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Bátora, Branislav

Diplomová práce se zabývá problematikou sběrnicových systémů pro řízení budov a jejích ovládáním a vizualizací. Práce je přehledně členěna do jednotlivých kapitol a celkově splňuje všechny požadavky a náležitosti diplomové práce. V úvodu autor popisuje problematiku sběrnicových řídicích systémů pro řízení budov, včetně několika konkrétních otevřených systémů. V praktické části práce popisuje sestrojení panelu, který je využit při realizaci několika laboratorních úloh. Hlavní část práce tvoří návody pro tři laboratorní úlohy, které umožňují studentům demonstrovat nejmodernější technologie řízení budov, včetně vizualizace a vzdáleného ovládaní. Diplomant splnil zadání diplomové práce v celém rozsahu. Po odborné stránce je práce na výborné úrovni. Úroveň formálního zpracování snižuje použití několika méně kvalitních obrázků a stylistické a gramatické chyby, které ale jen méně ovlivňují kvalitu práce. Při řešení dané problematiky diplomant projevil dobrou orientaci v problematice a samostatnost. Zpracování předložené práce vyžadovalo velkou míru nasazení, seznámení se s profesionálními softwary na pokročilé úrovni a programátorské dovednosti. Jsem přesvědčen, že práce může posloužit jako užitečný materiál, pro výuku sběrnicových systémů na škole, i jako příručka pro systémové techniky KNX v praxi. Kladně hodnotím práci s literaturou a citacemi. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm A (92bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Macháček, Jan

1. Odpovídá diplomová práce uvedenému zadání v plném rozsahu? Ano odpovídá, práce řeší zadanou problematiku. Vznikl laboratorní panel se systémovou elektroinstalací KNX včetně vizualizačního a řídicího software se vzdáleným ovládáním. Dále byly vytvořeny tři vzorové laboratorní úlohy a návody. 2. Jak hodnotíte předloženou diplomovou práci z hlediska struktury a návaznosti jednotlivých částí práce, případně jejich úplnosti? Struktura práce je logická a dává smysl. Dílčí kapitoly a oddíly na sebe navazují se zřetelným záměrem autora. 3. Jiné poznatky, kritické připomínky. Autor při zpracování prokázal schopnost zkompletovat informace týkající se problematiky inteligentních instalací KNX a jejich propojení se zařízeními pracujících po sběrnici DALI. Na několika místech práce se objevují nejasnosti či nepřesnosti formálního rázu, které výrazně neznehodnocují celkový výsledek práce. 4. Zda, a v kterých částech přináší diplomová práce nové poznatky? Ano, práce řeší dnes všudy přítomné téma inteligentních instalací, domů, budov potažmo sítí. Práce jako takové nové poznatky explicitně nepřináší, ale výsledky práce slouží k demonstraci nejnovějších technologií 5. Jaká je charakteristika výběru a využití studijních pramenů? S literaturou diplomant pracoval s celou řadou informačních zdrojů, zahrnujících odborné články, relevantní odborné portály atp. a v dostatečné míře. Seznam použité literatury odpovídá normativním požadavkům, jednotlivé položky jsou v práci řádně citovány. 6. Hodnocení formální stránky (jazyková stránka, formální zpracování). Po formální stránce je práce na dobré úrovni a nijak se nevymyká průměru dnešních prací tohoto typů. Drobné prohřešky, kterých se diplomant dopustil (např. kvalita některé grafiky a obrázků), nijak výrazně nezhoršují kvalitu práce. V práci se občas vykytují kostrbaté slovní obraty a formulace. 7. Jaký je způsob využití práce (publikace, praktické využití)? Práce má především praktický význam. Vzniklého panelu bude využíváno při výuce a při řešení navazujících studentských prací. 8. Doporučujete práci k obhajobě či nikoliv? Práce je poměrně dobrým dílem, ve kterém je zřetelná zručnost a angažovanost diplomanta, který nepochybně odvedl mnoho vlastní práce. Předkládanou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím stupněm 90b/A Výborně.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 73945