TETUROVÁ, I. Výpočet výkonu cyklisty na základě tlaku snímaného vložkami do bot [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Cílem práce bylo zjistit možnou využitelnost tlakových vložek do bot jako zdroje dat pro výpočet wattového výkonu cyklisty. Studentka průběžně konzultovala, avšak výraznější pokrok v řešení nastal až k závěru. V teoretické části bych ocenil větší odbornou úroveň textu. Místy na mě práce působí populárně naučným stylem. Místa, kde studentka popisuje postup kalibrace jednotlivých wattmetrů a práci se SW, připomínají spíše uživatelský manuál. U některých podstatných tvrzení postrádám citaci (např. v kapitole 2.2., že SRM je nejpoužívanější wattmetr). V praktické části mám výtku k počtu měření. Pouze dva probandi a každý změřen jen jednou je pro obecné závěry nedostačující, neboť drobná nepřesnost při měření vnáší do výsledku významné chyby (např. popisovaný problém se špatnou kalibrací vložek do bot). Prezentace dosažených výsledků formou množství tabulek je nepřehledná. Ocenil bych grafické zpracování anebo přehlednější formu tabulek. Kapitolu 6. Diskuze bych očekával více diskutující - např. proč hodnoty vyplývající z obrázků 5.4 a 5.5 mají tak vysoký rozsah, když se jedná o měření při konstantní zátěži? Anebo např. tabulka 5.16; rozdíl mezi mediánem a průměrem je zanedbatelný, ale čekal bych větší zamyšlení nad tak rozdílnými hodnotami vypočteného výkonu napříč jednotlivými měřeními. Hodnoty mi trochu evokují výstup z generátoru náhodných čísel a ne z optimalizovaného algoritmu. Oceňuji zdrojový kód doplněný vysvětlujícími komentáři. O to více mi není jasné, proč studentka nevyužila grafickou reprezentaci dat, když si grafy ve skriptu vykresluje. V práci se vyskytuje množství typografických chyb, které nijak zásadně nesnižují celkovou úroveň práce. Vzhledem k výše uvedeným výtkám navrhuji hodnocení práce stupněm E - 58 body.
Bakalářská práce studentky Ivety Teturové pojednává o problematice měření výkonu v cyklistice. Cílem bakalářské práce je navrhnout metodiku a diskutovat využitelnost tlakových vložek jako měřiče cyklistického výkonu. Teoretická část o rozsahu 22 stran se věnuje především principu a využitelnosti různých typů wattmetrů, srovnáním jejich přesností a dalších aspektů. Část teorie je věnována i tlakovým vložkám Medilogic, které jsou v praktické části využity. Teoretická část je podpořena celkem 27 převážně zahraničními literárními zdroji. Praktická část práce, která má celkem 14 stran zahrnuje především algoritmus přepočtu tlaku z jednotlivých senzorů tlakové vložky na cyklistický výkon. Dále popis měřícího protokolu a výsledky měření. Optimalizace výpočtu spočívá jednak ve volbě průměrné nebo mediánové hodnoty tlaku v časovém intervalu a za druhé, zda budeme při výpočtu brát v úvahu 11, 12 nebo 13 senzorů s nejvyšší naměřenou hodnotou. Při čtení jsem se ztrácel v tabulkách a jejich značení. Tabulek je hodně, někdy se opakují, hodně tabulek se jmenuje stejně (viz seznam tabulek), jejich číslování v odkazech není ani vzestupné ani sestupné, což přispívá v nepřehlednosti. V práci chybí souhrnné zhodnocení výsledků, jejich např. grafická prezentace nebo statistika. Od naměřených hodnot v tabulkách se přeskakuje rovnou k diskusi, kde se sice některé vybrané části hodnotí, ale to je nedostatečné. Další výtka směřuje k omezenému počtu probandů (jen dva). Pro dosažení jednoznačných závěrů by bylo nezbytné získat více dat, jak studentka sama uznává ve své diskusi. Formální stránka práce je na dobré úrovni. Mezi drobné prohřešky patří chybějící číslování vzorců a dále slepý odkaz na tabulku na straně 38. Za nevhodné považuji prezentaci obrázků 5.4 a 5.5, kde studentka porovnává průběh vypočteného výkonu s referencí, přitom využívá pro každý průběh jinou osu y s jiným rozsahem. Osobně si myslím, že zadání nebylo příliš náročné, ba naopak. Avšak zpracování praktické části práce a prezentace výsledků považuji za relativně slabší.
eVSKP id 150832