VACLÍK, M. Správa podnikových datových sítí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Obsahem práce diplomanta bylo prostudování problematiky návrhu a správy podnikových datových sítí menšího rozsahu a v praktické části reorganizovat stávající zapojení laboratoře a aktualizovat i doplnit softwarové vybavení s cílem reflektovat aktuální potřeby laboratoře. Diplomant přistupoval k řešení zadaného úkolu se zájmem, řešil úkoly samostatně a výsledky konzultoval. Výsledkem je fungující datová síť laboratoře s potřebnými službami. Úkoly zadání diplomové byly v plné šíři splněny, a proto práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou A/96 bodů
Náplní práce diplomanta bylo prostudování problematikytopologií, služeb a správy současných podnikových datových sítí menšího rozsahu, a následně aplikovat nabyté znalosti na návrh a realizaci síťové infrastruktury laboratoře pro výuku síťových technologií. Text diplomové práce má přiměřený rozsah, kde vlastní tělo práce od úvodu po závěr má 60 stran a je dále doplněno dvěma půl stranami příloh přehledně doplňující informace k vytvořené síťové topologii sítě laboratoře. V úvodní části práce pojednává přehledově, avšak s dostatečným množstvím potřebných informací o aspektech, které se týkají návrhu a výstavby méně rozsáhlých podnikových sítí – fyzickou síťovou infrastrukturu, propojovací prvky, základní služby typu DHCP, DNS i serverů pro správu Windows domény a virtualizaci serverových aplikací, včetně dnes tak aktuální otázky bezpečnosti a odolnosti vůči výpadkům – redundance spojů i serverů se službami, dále doplněné o systém zálohování konfigurací kritických sí´tových prvků i samotných virtuálních strojů. Druhá kapitola je pak věnována popisu aktuálního stavu síťové infrastruktury laboratoře, a je zde poukázáno na její specifika, a také na nedostatky. Stěžejní částí práce jsou pak kapitoly 3, 4 a 5, kde je původní topologie přepracována dle současných požadavků i s ohledem na požadavky bezpečnosti. Fyzická topologie je navržena s redundantními spoji, jsou na ní definovány virtuální sítě VLAN pro oddělení různých typů provozu a oddělení jednotlivých laboratorních úloh. Redundance spojů je ošetřena pomocí techniky MSTP. Kritické prvky – především servery jsou pak umístěny do oddělené sítě a dostupné přes směrovač. Pro zajištění spolehlivosti byly klíčové servery zapojeny do klastru. Pro kontrolu stavu síťové infrastruktury byl systém vhodně doplněn dohledovým systémem Zabbix. Po odborné stránce nemám k práci připomínky, z rozsahu a postupu prací je zřejmé, že diplomant má v dané oblasti bohaté zkušenosti a že tedy měl jasnou představu o potřebných činnostech vedoucích nejen k naplnění cílů práce, ale i k použitelné realizaci. Formální stránka práce je na dobré úrovni, text obsahuje minimum překlepů, seznam zkratek by mohl být rozsáhlejší a předevšímby měl být seřazen dle abecedy pro snazší orientaci, zkratka SOAP není zcela správně rozepsána. Závěrem lze konstatovat, že cíle práce byly v celém rozsahu naplněny,doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 101980