JANÍČKOVÁ, N. Automatizované plánování zdravotnických služeb [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Sekora, Jiří

Diplomová práce studentky Natálie Janíčkové se zabývá návrhem software pro automatické plánování zdravotnických služeb s respektováním legislativních omezení zákoníku práce a se specifickými požadavky pracoviště zadavatele. Práce de facto volně navazuje na téma bakalářské práce, které se zabývalo touto problematikou v offline prostředí s tím rozdílem, že výsledek uživatelsky celý systém významně posunuje. Jedná se totiž o kompletní online nástroj s administrací uživatelských účtů a práv. Systém je navržen jako cloudová aplikace v prostředí Django na platformě Microsoft Azure. Po formální stránce nemám k práci výhrady. V práci je použito celkem 24 zdrojů, vzhledem k tomu, že se jedná o vlastní implementaci vlastních algoritmů, považuji tento počet za dostatečný. Spolupráci se studentkou mimořádně chválím, veškeré postupy a úkoly protokolovala a komentovala v prostředí GitHub, takže jsem měl jako vedoucí práce kdykoliv přehled o aktuálním stavu i řešených problémech. Předloženou práci Bc. Natálie Janíčkové hodnotím známkou „výborně“, 95 / A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Mézl, Martin

Předložená práce studentky Natálie Janíčkové se zabývá vývojem softwarového řešení pro automatické plánování zdravotnických služeb. Práce je členěna do čtyřech hlavních kapitol na 41 stranách. Na úvod je potřeba říct, že se jedná o vysoce aplikační práci, která není typickým příkladem diplomových prací řešených na UBMI. Z tohoto důvodu se teoretická část práce omezuje pouze na výčet Zákoníku práce a úvod do kapitoly 3, která popisuje přehled zvolených prostředí. Ačkoli to není přímo uvedeno v zadání, očekával bych u diplomové práce alespoň zmínku o systémech pro plánování směn, které jsou komerčně dostupné, popř. o systémech, které jsou využívány na klinických pracovištích nebo v nemocnicích. Praktická část práce je zaměřena na implementaci automatického systému pro plánování směn zdravotnického personálu, který je implementován v podobě webové aplikace, která zajišťuje komunikaci mezi uživateli (na různé úrovni) a systémem. Aplikace je vytvořena v prostředí Django se zajištěním SQL databáze a pro samotnou komunikaci je zvolena cloudová služba Microsoft Azure. V rámci praktické části práce studentka použila algoritmy pro generování služeb ze svojí bakalářské práce založené na penalizování pro rovnoměrnost výběru služeb. Činnost celého systému je názorně ukázána a vhodně okomentována. V práci postrádám informaci o tom, zda už je aplikace na cílovém pracovišti nasazena do ostrého provozu nebo alespoň testována. Po formální stránce je práce na velmi dobré úrovni. Vytýkám chybějící označení větví u vývojového diagramu na obr. 3.16 a záměnu tabulek a obrázků 3.17 a 3.18, které mají popisek jako obrázky, ale v textu je uvádí jako tabulky. Práce odkazuje na 24 literárních zdrojů, vzhledem k zaměření práce se jedná o nevědecké zdroje především z oblasti implementace v různých prostředích. Práce jako celek splňuje zadání, kladně hodnotím, že studentka dotáhla práci do výstupu v podobě webové aplikace, kterou je možno obsluhovat odkudkoli, což zvyšuje uživatelský komfort. Práci hodnotím známkou výborně (A – 95 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 142109