BORIKOVÁ, N. Využití elektronové mikroskopie pro detekci nanočástic ve vybraných potravinách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Dzurická, Lucia

Študentka Natália Boriková sa vo svojej práci venovala skúmaniu možností využitia elektrónovej mikroskopie a EDS na detekciu a charakterizáciu nanočastíc v potravinárskych produktoch. Predložená práca bola meraná na externom pracovisku vo firme Delong Insturuments. Teoretickú časť práce tvorí literárna rešerš zhrňujúca nanočastice, ich metódy stanovenia a výskyt v potravinách a následne je popísaná podrobná problematika elektrónovej mikroskopie. Cieľom práce bolo detegovať výskyt anorganických nanočastíc v potravinách pomocou nízkonapäťového elektrónového mikroskopu. Na základe stanovených cieľov boli zvolený traja zástupcovia potravinárskych produktov, u ktorých sa na základe zloženia predpokladal výskyt nanočastíc. Vzorky boli následne analyzované pomocou TEM, SEM, STEM a energiodispeznej spektroskopie. Stanovené ciele zadania študentka v plnom rozsahu splnila. Počas riešenia experimentálnej časti práce si zvládla študentka osvojiť široké spektrum mikroskopických metód, ktoré v rámci práce aplikovala. Na vypracovanie zadanej práce využila študentka dostatočné množstvo odbornej aktuálnej literatúry. Dosiahnuté výsledky a systematickú prácu pravidelne a pečlivo konzultovala a postupne po cielených konzultáciách zvládla zapracovať namerané dáta do prehľadnej diskusie a záverov. Drobné nedostatky vidím z jazykovej stránky práce. Prácu Natálie Borikovej hodnotím kladne z hľadiska dosiahnutých výsledkov, celkového prístupu a snahy študentky porozumieť komplexnej problematike daných analytických metód. Kontrolou miery podobnosti s inými dokumentmi a prácami, bola zistená zhoda 2%, text práce je v tom prípade možné považovať za originál. Vzhľadom k vyššie uvedeným skutočnostiam doporučujem prácu k obhajobe a hodnotím známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury A
Závěry práce a jejich formulace B
Kvalita zpracování výsledků A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Hrabalová, Vendula

Bakalářská práce studentky Natálie Borikové se zabývá využitím elektronové mikroskopie pro detekci nanočástic ve vybraných potravinách. Téma je velmi aktuální a propojuje využití zobrazovací a analytické metody s potenciálním problémem týkajícím se výskytu zdraví škodlivých nanočástic v potravinách. Práce byla realizována nejen v rámci Fakulty chemické, ale i v české firmě Delong Instruments, která mimo jiné vyrábí nízkonapěťové elektronové mikroskopy. Teoretická část se zabývá nanočásticemi jako takovými, jejich využitím, stanovením a výskytem v potravinách. Oceňuji, že je v teoretické části u kapitol týkající se jednotlivých nanočástic (Ag, Fe, Ti) diskutován i aktuální stav problematiky a denní dávky těchto nanočástic. Dále se teoretická část zaměřuje na elektronovou mikroskopii, zejména nízkonapěťovou, pomocí které byla realizována experimentální část. Co bohužel teoretické části trochu ubírá na kvalitě je to, že místy připomíná spíše učebnicový text. Dále postrádám popis a fungování elektronově-disperzní spektroskopie, která byla použita v experimentální části. Experimentální část obsahuje využití různých zobrazovacích módů obsažených v elektronovém mikroskopu LVEM 25E, konkrétně TEM, SEM a STEM a analytického módu EDS. Experimenty byly provedeny se třemi typy potravin obsahujících nanočástice (stříbrné cukrové perly, stříbrný prach a polotekutá potravinářská běloba). Studentka dostatečně diskutuje dosažené výsledky podpořené přiloženými snímky a spektry z mikroskopu. Novým a zajímavým poznatkem předložené bakalářské práce je to, že stříbrné perly obsahují titan, který není výrobcem uveden ve složení. Provedené experimenty ukázaly i skutečnost, jak mocný nástroj je elektronová mikroskopie ve spojení s prvkovou analýzou pro tento typ stanovení nanočástic. Bakalářská práce Natálie Borikové splnila stanovené cíle a je zajímavým podkladem pro další výzkum. Proto práci hodnotím stupněm B a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace B
Závěry práce a jejich formulace B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Úroveň jazykového zpracování B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 155339