SCHNEEBAUM, T. Sebevzdělávání jako nezbytná součást profesního vývoje jazykově orientovaného profesionála [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Langerová, Petra

Autor se ve své práci zabýval problematikou sebevzdělávání a sebeuvědoměním způsobů vlastního učení. V teoretické části velice pečlivě, precizně a koherentně zpracoval teorii související s daným tématem, kterou přehledně rozčlenil do logicky navazujících a obsahově provázaných celků. Praktická část je založena na analýze výsledků dotazníku týkajícího se tématu práce, distribuovanému studentům FEKT VUT. Dotazník obsahuje relevantní témata vycházející z teoretické části a autor jimi (a celou analýzou studentských odpovědí) prokazuje své hluboké porozumění a zájem o téma práce. Komentované výsledky analýzy přinášejí zajímavé poznatky o studentech a jejich vztahu k vlastnímu učení, motivaci a demotivaci ke studiu, různou úroveň jejich povědomí o způsobu vlastního učení, a především o svých schopnostech sebeevaluace, která je nezbytná k pokroku v učení. Jazyk práce je na vysoké úrovni, z hlediska stylistického a formálního není co vytknout. Autor tak odvedl hodnotnou práci, ve které prokázal své schopnosti kvalitně zpracovat a citovat zdroje a zároveň kreativně a originálně provést vlastní výzkum včetně analýzy jeho výsledků. Práci proto doporučuji k obhajobě a hodnotím 95 body, tedy známkou A.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Jašková, Jana

Bakalářská práce se zaměřuje na problematiku řízeného sebevzdělávání z hlediska studenta. Teoretická část rozebírá různé teorie sebevzdělávání, zmiňuje sebeevaluaci jako nedílnou část sebeřízeného učení, vyzdvihuje roli učitele a zabývá se motivací. Praktická část práce staví na předešlé teorii a formou dotazníkového šetření zjišťuje, jak jsou vysokoškolští studenti obeznámeni s konceptem autonomního učení a jak je jím ovlivněno jejich vzdělávání. Po obsahové stránce je práce velmi pečlivě zpracovaná, systematicky rozdělená do kapitol a podkapitol, jejichž některé úvody jsou oživeny citáty. V kratší teoretické části autor vychází z velkého množství zdrojů, které má dobře prostudované a dokáže je zakomponovat do souvislého a koherentního textu. Delší praktická část je vhodně doplněna názornými tabulkami s výsledky výzkumu, pod kterými autor odůvodňuje a rozebírá odpovědi studentů. Zde však postrádám podrobněji popsanou metodologii výzkumu, například jakým způsobem byl dotazník distribuován (elektronicky nebo papírově, v češtině nebo angličtině) a jak proběhl výběr respondentů (kolik jich bylo osloveno, jaká byla návratnost dotazníku). Po jazykové stránce je text na velmi dobré úrovni, je dodržen formální jazyk a objektivní přístup. Grafická úprava a formální náležitosti jsou rovněž v pořádku. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou A (93 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 160178