KLIMEŠOVÁ, M. Elektroforetické a imunofluorescenční metody ve studiu rostlinných buněčných kultur [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Studentka Marie Klimešová se ve své práci zabývala studiem markerů oxidativního stresu na rostlinném materiálu s využitím elektroforetické separace a imunofluorescence. Studentka v práci vycházela mj. ze souboru celkem 42 relevantních odborných pramenů. Lze konstatovat, že cíle práce byly splněny dle zadání v plném rozsahu. Oceňuji zejména schopnost studentky zvládnout široký záběr nelehké experimentální práce a také obtížné vyhodnocení získaných dat. Studentka pracovala na teoretické i experimentální části práce během roku velmi intenzivně. Výsledky práce shledávám jako hodnotné a kvalitní.
Předložená diplomová práce je zaměřena na aplikaci analytických metod na zjištění vlivu naftochinonu juglonu na rostlinný model kukuřice (Zea mays L.). Diplomantka ve spolupráci s pracovištěm ÚPL VFU Brno provedla hydroponickou kultivaci rostlin. Rostliny byly kultivovány v roztocích, které obsahovaly naftochinon juglon ve dvou koncentracích. Roztoky byly kromě toho také suplementovány látkami, které modulují oxidativní stres – použit byl peroxid vodíku a benzoát sodný jako ROS scavenger. Diplomantka dostala k vyhodnocení ucelený soubor dat a mikroskopických snímků, které dále vhodnými metodami zpracovávala. Zde vidím také těžiště celé práce. Práce je napsána pečlivě a svědomitě. V teoretické části se diplomantka věnuje oxidativnímu stresu, dále analytickým metodám, které jsou zaměřeny na proteiny (separace, detekce), a rovněž markerům oxidativního stresu a poškození. Ve výsledkové části jsou představeny použité metody (spektrofotometrie ROS a RNS, metody zpracování a analýzy dat), stejně jako vlastní zpracování dat i obrazů. Práci hodnotím jako velmi zdařilou a doporučuji ji k obhajobě.
eVSKP id 65479