HRODĚJ, D. Pokročilé metody vyhodnocování topografie povrchu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Píška, Miroslav

Diplomová práce se zabývá významnou oblastí strojírenské technologie – hodnocením kvality obrobené plochy moderní technologií obrábění a moderní bezdotykovou metodou měření. Její řešení se soustřeďuje na analýzu dílčích amplitudových i plošných charakteristik povrchů s detailním rozborem dílčích parametrů, které tyto moderní matematické metody nabízí, s aplikací na vysokoposuvové frézování vysokopevnostní hliníkové slitiny. Zadání je charakteristické svou interdisciplinaritou problému, zasahující základní technologické oblasti, materiálové inženýrství a moderní přístupy k hodnocení integrity povrchu. K tomuto náročnému problému přistupoval autor velmi zodpovědně a dokázal se velmi dobře orientovat ve všech oblastech. Dílčí pokroky pravidelně konzultoval s řadou technických pracovníků i specialistů v průmyslu. Experimentální část byla částečně ovlivněna pandemií COVID-19, což mu znemožnilo rozsáhlejší statistické opakování naměřených výsledků a pokračovat na studii vzhledem k únavě materiálů. Autor se mimo jiné velmi dobře orientuje v odborné literatuře z oblasti technologie i ekonomie výroby. Práci plně doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Osička, Karel

Předložená diplomová práce studenta Bc. Daniela Hroděje svým obsahem splňuje zadání. V teoretické části byl proveden přehledným způsobem obsáhlý rozbor jednotlivých veličin, definujících jakost povrchu jak z hlediska profilového tak plošného měření. Na tuto kapitolu navazuje detailní popis stávajících technických možností jak dotykového tak bezkontaktního měření. V experimentální části se autor věnuje analýze stavu povrchu po čelním frézování různými posuvy nástrojem s náklonem 1 stupeň. Materiál obrobku je legovaná hliníková slitina 7475-T7351. Jako měřící zařízení byl použit přístroj Alicona IF-G5, jehož možnosti dokázal autor velmi dobře využít a obsah experimentální kapitoly doplnit řadou grafů. Ekonomické zhodnocení vlastního obrábění je provedeno metodicky správně, jediným slabším místem je odhad hodinové sazby. Celkově je práce je zpracována na vysoké úrovni a jednotlivé kapitoly jsou vyvážené jak z hlediska obsahu tak i provedení. Autor prokázal rozsáhlé znalosti v dané problematice a schopnost interpretovat teoretické poznatky do praxe.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 125389