MICHALČÍKOVÁ, E. Connectivity / Democratic City_Radnice pro Staré Brno [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Nový, Vítězslav

Bakalářskou práci Elišky Michalčíkové považuji za přesvědčivě zvládnutou v koncepční rovině, v urbanistickém a architektonickém řešení i grafické prezentaci. Autorka prokázala schopnost obstát v architektonické praxi. Její práci doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A90.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A V přístupu autorky rád konstatuji velmi intenzivní nasazení, citlivost, odvahu a v podstatě již i profesionalitu, kterou práci na zadání věnovala. Její práce se vyznačovala celkově pragmatickým přístupem, nicméně bych chtěl na tomto místě vyzdvihnout autorčinu volbu jít i za výrazově expresivním řešením, které si vyžádalo množství konzultací navíc, především při hledání odpovídajícího stavebně-konstrukčního řešení. Velmi pozitivně také hodnotím enviromentální vrstvu projektu, kterou se autorka snažila v návrhu uplatnit. Celkový průběh bakalářského projektu byl charakterizován opravdu velmi intenzivní prací, vyváženým poměrem mezi hledáním ideového konceptu a vlastním „projektováním“, což se projevilo v dobrém časovém rozvrhu a omezením nadměrného tlaku v závěrečných fázích díla a především na výsledku, který nyní hodnotíme.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Veselá, Markéta

Důraz na maximální propojování jednotlivých prostor a současně na transparentnost a otevřenost funkčního využitá radnice, jakožto instituce sloužící lidem, je nejpřínosnější částí práce. Autorka přehlednou formou vysvětluje svoje uvažování a na základě svého výtvarného umu a technické zdatnosti představuje vyzrálou a kultivovanou stavbu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Jedním z bodů zadání nové radnice pro Staré Brno na Mendlově náměstí byl princip propojování. Autorka po preciznímu průzkumu a analýze místa umístila objekt do ideální polohy do průsečíku komunikačních tras. Právě na principu spojování přirozených směrů pohybu staví svoji koncepci. Navržený objekt tak spoluvytváří nové náměstí a opticky uzavírá volný prostor před areálem Starobrněnského kláštera. Díky návaznosti na historickou stopu původního náměstí se však objekt otevírá do více stran a svou náplní přináší do místa tolik potřebnou energii.
Provozní řešení A Jednoznačnost čistě utvořeného prostoru koresponduje s konceptem návrhu. Jednotlivé funkce jsou prakticky rozčleněny do čtyř nadzemních pater. Místnosti jsou důmyslně umístěny po obvodu budovy kolem atria se středovým světlíkem, který se směrem vzhůru zmenšuje. Atrium v horních patrech vytváří možnost uzavřeného nádvoří, avšak neztrácí „spojitost“ s otevřeným „náměstím v parteru. Dvě diagonálně posazená komunikační jádra spolu se zázemím propojují vše navzájem včetně pakování v suterénu. Kavárna a TIC na nádvoří, dotváří místo městotvorným způsobem a současně je chráněným příjemným místem na zastřešeném nádvoří. Vhodně je navržena pobytová střecha s možností sportovního využití.
Technicko konstrukční řešení A Precizně je ztvárněna železobetonová konstrukce od celku k detailu a je představena na vhodně zvolených řezech. Komplikovanost šikmých sloupů tvořící organické portály je ztvárněna přesvědčivě a taktéž je zvládnutá strukturální prosklená fasáda.
Architektonické řešení B Návrh precizně rozvíjí základní myšlenku urbanistického spojování tras založeném na přirozeném pohybu lidí. Navržený objekt není bariérou, ale spíše zastřešeným náměstím, bránou k přilehlým prostranstvím a také transparentní bránou k reprezentaci města… Tato „propustnost“ objektu je důrazně vepsána do hmoty, jednoduchá forma hranolu levituje a zastřešuje volný prostor a je narušována různě tvarovanými křivkami, které dávají jednoduché formě dynamický náboj a současně zdůrazňují další princip vertikálního propojování, a to i ve filozofické rovině. Objekt respektuje daný kontext zástavby, a přestože s jedná o významnou budovu, tak z něj nevybočuje. Dominantou jsou jednotlivé vstupy a prostorové členění. Jednoduchá volba materiálu sklo a beton zdůrazňuje důležitost samotného prostoru a jeho spojitosti s okolím. Prosklená fasáda je dalším prvkem propojení s okolní zástavbou a veřejným prostorem. Je škoda, že se vytratila původní lehkost organicky ztvárněných portálů.
Formální úroveň A Bakalářská práce je přehledně a zajímavě graficky zpracovaná. Snoubí se zde důraz na jasnou prezentaci základní myšlenky spolu s komplexním pojetím návrhu.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Otázky

eVSKP id 151441