ŠTINDL, J. Korelativní zobrazování magnetického uspořádání v antiferomagnetech [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Hajduček, Jan

Bakalářská práce se zabývá aktuální problematikou zobrazování antiferomagnetického uspořádání pomocí metod korelativní mikroskopie, za využití optické a transmisní a skenovací elektronové mikroskopie (TEM, SEM). Autor práce prokázal výbornou schopnost se zorientovat v komplexní problematice pokročilých mikroskopických technik, a to jak po teoretické, tak praktické stránce, čímž autor dalece přesahuje požadavky kladeny na bakalářský projekt. Zároveň oceňuji autorovu pečlivost a systematičnost při vypracovávání celé práce, která je na velice vysoké úrovni jak po obsahové, tak grafické stránce. Práci s radostí doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kuběna, Ivo

Předložená bakalářská práce se věnuje tématu s názvem Korelativní zobrazování magnetického uspořádání v antiferomagnetech a přináší nové poznatky v dané oblasti. Na začátku jsou jasně definované tři cíle, které má práce splnit. Práce začíná úvodní motivací, která velmi dobře vysvětluje důležitost studia dané problematiky. Následuje rešerše literatury, která nejprve vysvětlí fyzikální podstatu antiferomagnetických materiálů a následně jsou popsány metody, jak tento jev studovat. Rozsah rešerše je adekvátní a plně splňuje cíl práce. V další části práce je popsána experimentální činnost, a to jak příprava vlastního NiO depozicí, tak příprava vzorků pro TEM. Dále jsou uvedeny výsledky získané POL technikou a velmi pokročilými technikami elektronové mikroskopie. V následující kapitole jsou uvedeny podrobnosti použitých experimentálních technik. V těchto kapitolách se trochu prolínají právě experimentální postupy, výsledky a náznaky diskuze, což není formálně úplně v pořádku. Nicméně zmíněné kapitoly dokazují splnění zbývajících cílů práce. Obsahově i formálně je práce na vysoké úrovni, lze vytknout číslování jen literatury, které není úplně obvyklé, obvykle také nejsou moc vidět zkratky v abstraktu a tabulka na str. 16 překvapí svým otočením a neformálním závěrem. Typograficky práce obsahuje jen velmi málo nepřesností a z pohledu terminologie je vhodnější používat tahové/tlakové napětí než pnutí. Práci celkově hodnotím známkou A a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti C
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 158067