MOŘICKÝ, O. Tření mezi materiály pro konstrukci optomechanických prvků [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Šperka, Petr

Student se zabýval problémem tření mezi materiály používanými v optomechanických konstrukcích. Cílem bylo experimentálně zjistit tření mezi používanými materiály na univerzálním tribometru. V práci byl zpracován přehled obsahující problematiku kontaktu povrchů s nerovnostmi, režimů tření a opotřebení a přehled zkoumaných materiálů včetně některých poznatků o tribologických problémech zmíněných materiálů. Dále byl navržen vhodný přístup k testování a vzorky umožňující dosažení konfigurace kontaktu plocha na plochu. Byly provedeny testy za suchých podmínek zaměřující se na vývoj součinitele tření na počtu cyklů a vlivy rychlosti a zatížení. Topografie povrchu byla měřena před a po testech na optickém profilometru. Výsledky ukazují vývoj tření s hodnocením schopnosti ustálení, charakter opotřebení a doporučení kombinací jako vhodné pro použití v konstrukci. Obsažena je diskuze výsledků a odpovídající závěry plynoucí z práce. Student pracoval samostatně a průběžně. Na konzultace byl vždy dobře připravena a při řešení předkládal vlastní návrhy. Výsledný text práce je kvalitní jak po strukturní, slohové a jazykové, tak po grafické stránce. Celkově práci hodnotím jako nadprůměrnou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Košťál, David

Student ve své práci poskytl zajímavý a aktuální přehled chování kombinací materiálů používaných v optice k různým pomocným mechanismům. Z hlediska provedení se jedná o kvalitní práci, která dává ucelený smysl od počáteční rešerše až po závěr. Výsledkem je pak doporučení na konkrétní materiálové kombinace, které jsou nejlepší volbou z hlediska tření a opotřebení. K práci mám ovšem několik výhrad. Zejména závěr práce působí nedbale. Diskuze není diskuze, ale shrnutí. V závěru, kde je v bodech shrnuto, co je nejlepší používat, bych pak očekával nějaké konkrétní parametry. Slabě hodnotím také zpracování výsledků. Student sice uvedl, že o zpracování se nějakou měrou stará software k testovacímu zařízení, nicméně není jasné, jak se z grafu s určitým vývojem a rozptylem hodnot stane číslo v jedné finální tabulce. Již samotná volba materiálů není dostatečně zdůvodněna. Nedozvěděl jsem se, proč byla práce zaměřena na zrovna zvolené konkrétní materiály. V komerční optice se například rozšiřují i různé plasty, které byly zcela vynechány. Stejně tak není zřejmé, odkud pochází zmíněna „pro optiku typická“ síla 10 – 40 N. V kapitole 2.2 je dále např. uvedeno, že existuje 6 základních druhů opotřebení, detailně jsou ovšem rozepsány pouze 2. I přes zmíněné nedostatky práci hodnotím kladně a doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 124571