BEZDĚK, P. Konstrukce stojanu pro filamenty v cívkách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Škaroupka, David

Navrhované řešení sice formálně splňuje zadání (návrh stojanu na filamenty), ale nenaplňuje kvalitativní ambici, která byla rovněž zadáním formulována. Adekvátnost robustní a těžké konstrukce je vzhledem k aplikaci nízká, používání zařízení by bylo uživatelsky nepraktické. Použití váhy místo mikroprocesorového čítače rovněž není příliš adekvátní a jde proti smyslu zadání dosáhnout uceleného produktu (na komerční úrovni). Výsledný experiment měření odporu odvíjení dokládá dosažení vesměs horších parametrů, než běžné (volné) uložení na hřídeli. Student zpracoval zadání natolik samostatně, že efektivně nedošlo ke zpětné vazbě mezi ním a vedoucím práce. Věřím, že řadě problémům by se takto dalo předejít a práce mohla být výrazně lepší.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání E
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod D
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii E
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
E

Posudek oponenta

Dočkal, Kryštof

Cílem práce bylo navrhnout univerzální stojan cívek filamentu a jeho výroba. Vlastní návrh obsahuje koncepty hlavních konstrukčních uzlů a na základě kritické diskuze jejich implementaci do výsledného konstrukčního řešení. Konstrukční řešení je následně vyrobeno. Rešeršní část práce komentuje dostupné držáky cívek s ohledem na konstrukci , praktickou použitelnost a dostupnost. Dále jsou v této části práce zmíněny požadavky kladené na stojany a chyby, které mohou vzniknout v důsledku jejich nesprávné funkce. V rešerši chybí informace o používaných senzorech, které by potencionálně mohly potencionálně zlepšit spolehlivost 3d tisku a posunout vývoj zařízení. Stejně tak zde nejsou komentovány konstrukční prvky, které mohou zabránit dovíjení cívky a dalším chybám. V části práce věnující se analýze problému jsou detailně vydefinované parametry pro návrh zařízení a cíle práce. V analýze problematiky jsou správně identifikovány některé problémy týkající se návrhu, které jsou dál zohledněny v cíli práce. V následující části jsou uvedeny a komentovány koncepty jednotlivých konstrukčních uzlů s ohledem na funkci zařízení, robustnost a uživatelskou ovladatelnost. Výsledné zařízení splňuje požadavky definované v cílech a zadání práce. Výsledná konstrukce, která je detailně komentována má přesto několik nedostatků z nichž největší jsou: Konstrukce je silně předimenzována což se projevilo na celkové hmotnosti 11 kg u zařízení, které má držet cívku maximálně 2.5 kg. Vysoká hmotnost snižuje použitelnost zařízení. Senzor hmotnosti filamentu by šlo vyřešit elegantněji pomocí tenzometru, který by šlo snadněji propojit s ovládacím softwarem tiskárny. Chybí stěrka na očištění povrchu filamentu, senzor odvíjení filamentu, popřípadě senzor průměru filamentu. Konstrukční návrh zařízení odpovídá současně dostupným produktům a nepřináší nové možnosti, nicméně splňuje všechny požadavky dle zadání. Zařízení bylo sestaveno, otestováno, výsledky porovnány s referenčním stojanem a následně diskutovány. Z výše uvedených ůvodů doporučuji práci k obhajobě s výslednou známkou B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 112952