SPOHNER, M. Synergické účinky teploty a vlhkosti na dielektrická spektra keramiky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Frk, Martin

V teoretickém rozboru se student věnoval chování dielektrických materiálů v elektrickém poli a teorii jejich navlhání. V rámci experimentální části navrhl a sestavil tříelektrodový systém a realizoval časově náročný experiment v rámci kterého sledoval synergické účinky zvýšené teploty a relativní vlhkosti na dielektrická spektra keramických materiálů. Na základě obsahu teoretické části a zejména i experimentální činnosti, včetně dosažených výsledků lze konstatovat, že student splnil zadání své práce. Po celou dobu zpracování bakalářské práce pan Spohner prokazoval vysokou míru samostatnosti, kterou uplatnil při návrhu elektrodového systému určeného pro ztížené klimatické podmínky. K zadanému tématu přistupoval svědomitě a v průběhu experimentu se vždy dokázal vyrovnat se vzniklými potížemi. Student pravidelně přicházel na konzultace s několika možnými konkrétními návrhy řešení daného problému a zpracováními dosažených výsledků, které byly společně diskutovány. Formální stránka zpracování textu práce je na dobré úrovni s občasným výskytem stylistických a typografických nedostatků. Grafické zpracování naměřených závislostí je uvedeno ve dvou- a třírozměrných grafech s jednotnou úpravou a barevným vzhledem, příslušejícím jednotlivým relativním vlhkostem. Přehlednost a vypovídající schopnost grafů je narušena průběhy pro 75 a 95% relativní vlhkost, jejíž měřítka měla být uvedena na vedlejší ose. Rovněž u grafických závislostí Cole-Coleho diagramů není dodržena stejná velikost rastru na obou osách. Při zpracování bakalářské práce pan Spohner pečlivě využil odborné znalosti získané studiem tuzemských literárních pramenů, které řádně uvedl v seznamu literatury. Domnívám se, že při kvalitách studenta bylo možné použití alespoň jednoho zahraničního zdroje literatury z dané tematické oblasti.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce C 14/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Rozsívalová, Zdenka

Student Milan Spohner se ve své práci experimentálně zabývá využitím metody dielektrické relaxační spektroskopie a studuje vliv relativní vlhkosti a teploty na frekvenční závislosti relativní permitivity a ztrátového čísla vzorků elektrotechnické keramiky. Veškeré experimentální práce byly řešeny v laboratořích ústavu elektrotechnologie FEKT, zkušební zařízení a podmínky měření byly přizpůsobeny přístrojovému vybavení a možnostem ústavu. Na základě výsledků experimentů byla zpracována bakalářská práce v rozsahu 33 strany včetně přehledu použité literatury a seznamu použitých symbolů. Práce je správně rozdělena na teoretickou a experimentální část a doplněna úvodem do problematiky a závěrem shrnujícím význam prováděných experimentů. Teoretická část práce popisuje dielektrické materiály a jejich vlastnosti včetně jevů a veličin, které se v těchto materiálech vyskytují. V dalším textu je probrána teorie vlhkosti a navlhavosti látek. Poslední část této kapitoly se věnuje popisu a rozdělení keramických materiálů. V teoretické části práce postrádám informaci o metodě dielektrické relaxační spektroskopii. Praktická část předložené bakalářské práce, jednak specifikuje zkušební vzorky, řeší návrh a sestavení elektrodového systému s dostatečnou tepelnou odolností, použitelného v klimatické komoře, která je k dispozici na ústavu elektrotechnologie, jednak shrnuje výsledky provedených experimentů včetně jejich stručného vyhodnocení. Předložená práce je sepsána vcelku pečlivě a přehledně, výsledky měření jsou zpracovány formou grafických závislostí, zobrazujících vliv teploty a relativní vlhkosti na frekvenční závislosti složek komplexní permitivity včetně Coleho - Coleho průběhů, které však, tak, jak jsou zobrazeny, mají malou vypovídací schopnost. Předložená bakalářská práce a její zpracování splňují všechny požadavky, kladené na závěrečnou vysokoškolskou práci, nutné pro doporučení práce k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce C 7/10
Splnění požadavků zadání A 18/20
Odborná úroveň práce C 37/50
Navrhovaná známka
C
Body
77

Otázky

eVSKP id 22828