GAŽI, D. Návrh operačního zesilovače s potlačením vstupní napěťové nesymetrie metodou chopping v technologii CMOS [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Prokop, Roman

S ohledem na informace konzultanta uvedené práce Ing. Radka Langa z firmy onsemi lze konstatovat, že: Student splnil veškeré požadavky v zadání diplomové práce. Prezentace technické zprávy je na dobré úrovni a její rozsah je zcela dostačující s ohledem na to, že předmětem této práce byl především praktický návrh (design) komplexního analogového bloku, dále následné zhodnocení a prezentace výsledků. Formální úprava technické zprávy je na dobré úrovni a zvolený anglický jazyk navíc oceňuji. Student hojně využíval odborné články, dodané studijní materiály k dané problematice a po celou dobu aktivně konzultoval postup návrhu. Drobný studentův nedostatek spočíval v chápání spojitosti mezi časovou a frekvenční doménou, spektrem signálu a k nim navazujícím parametrům operačního zesilovače. Tyto znalosti se však snadno získají působením v praxi při návrhu analogových obvodů. Finálně navržený obvod by s drobnými úpravami mohl přímo projít procesem layoutu a být zaslán do výroby.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kledrowetz, Vilém

V předkládané práci se student zabýval návrhem operačního zesilovače s potlačením vstupní napěťové nesymetrie na tranzistorové úrovni. V teoretickém úvodu student dostačujícím způsobem seznamuje čtenáře s problematikou kompenzace vstupní napěťové nesymetrie. Navazující kapitola 3, popisující problematiku základních analogových obvodů (proudové zrcadlo, parametry ideálního operačního zesilovače atd.), do diplomové práce nepatří. Praktická část obsahuje popis návrhu na tranzistorové úrovni v dostatečném rozsahu. Část simulací obsahuje sice mnoho výsledků, ale obsahuje minimum doprovodných komentářů a celá kapitola působí prázdně. U některých simulací by bylo vhodné také lépe nastavit analýzu – např. na obr. 5.16, kde jsou zvýrazněny špičkové hodnoty signálu by bylo vhodné zvolil menší časový krok simulace. Signál je hranatý a velmi pravděpodobně se špičková hodnota bude nacházet mimo vyznačený krok. V závěru mi chybí shrnutí parametrů navrženého zesilovače v přehledové tabulce a ač nebylo v zadání vytvořit layout, tak vzhledem k jednoduché struktuře operačního zesilovače, by bylo vhodné jej vytvořit a ověřit parametry obvodu v post-layout simulaci. I přes uvedené výtky student splnil zadání. Práci hodnotím C/72 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
72

Otázky

eVSKP id 152467