NEJEDLÝ, T. Bezdrátové zabezpečovací zařízení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Frýza, Tomáš

Zadání diplomové práce – původně z firmy Honeywell - pojednává o technické realizaci systému bezdrátového zabezpečení objektu. Podstatou je senzor s akcelerometrem, který při prudké změně polohy vyšle varování osobnímu modulu uživatele. Systém byl od počátku koncipován jako bod-bod, nicméně jeho rozšíření do „hvězdy“ je otázkou drobné obměny obslužného softwaru jednotlivých stanic. Způsob jakým práci student realizoval svědčí o schopnosti samostatně řešit zadané úkoly a schopnost učit se nové postupy. Přístup diplomanta byl počas celé doby řešení závěrečné práce samostatný a především aktivní. Konzultace využíval k řešení drobných problémů a k předložení dosavadních výsledků. Funkce bezdrátové komunikace byla předvedena a je funkční. Jádro diplomové práce bylo prezentováno také na studentské soutěži EEICT 2010.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 45/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 18/20
Formální zpracování práce A 18/20
Využití literatury B 8/10
Navrhovaná známka
B
Body
89

Posudek oponenta

Prokopec, Jan

Předložená práce na téma Bezdrátové zabezpečovací zařízení obsahuje popis návrhu obvodové realizace a konstrukci uvedeného zařízení. Předložená práce obsahuje v teoretické části několik chyb a nepřesností. V části o modulaci FSK je zmíněn požadavek na vhodný vztah mezi kmitočtovým zdvihem a bitovou rychlostí, ale není již dále uvedeno, jaký poměr používá použitý transceiver. Blokové schémata modulátoru a demodulátoru nejsou zcela přesná. V kapitole 4.2 je uvedeno použití konvolučního kódování, ale uvedené schéma na Obr. 9 neodpovídá funkci konvolučního kodéru. U dekodéru je uvedeno, že dochází k porovnání všech možných kombinací vstupního slova, ale počet možných kombinací není správně určen nebo je špatně zdůvodněn. Popsaný dekodér neodpovídá Viterbiho dekodéru, který se používá pro dekódování konvolučních kódů. V praktické části je popsán transceiver, který je použit pro praktickou realizaci, ale chybí zde důležitý údaj o frekvenčním zdvihu modulátoru. Blokové schéma na Obr. 14 je téměř nečitelné, i když je převzato. U vývojového diagramu k detekci pohybu vysílače není vhodně ošetřena detekce pohybu, protože zvolené řešení není funkční při detekci prahu pro pohyb, pokud je tento pohyb malý ve směru osy x, tak se ignoruje pohyb v dalších osách. Pokud je to ošetřeno jinak, není to patrné z diagramu. Dále není patrno, jak je ošetřeno opakované zasíláním paketů při chybě vzniklé při přenosu a jaký je maximální počet opakování. Ve výsledcích měření a závěru práce je uveden naměřený vysílaný výkon -38 dBm, což neodpovídá údajům výrobce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Odborná úroveň práce D 30/50
Splnění požadavků zadání C 15/20
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 15/20
Formální zpracování práce B 8/10
Navrhovaná známka
D
Body
68

Otázky

eVSKP id 31156