SERBOUSKOVÁ, L. Volání divočiny [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Kratochvíl, Jan

Bakalářská práce Lucie Serbouskové si bere za cíl zlepšit podmínky cykloturistů na oblíbené Labské cyklostezce. Studentka pečlivě analyzovala trendy a příklady dobré praxe a následně koncipovala stavební program budoucího kempu včetně výběru nejvhodnější lokality. Oceňuji použití geometrického motivu - Voroného diagramu, který prostupuje celým návrhem - od urbanismu přes architekturu a lze si jeho uplatnění představit i v designu interiéru, infografiky atd. Kemp tímto originálním tvaroslovím vybočuje z řady a ve výsledku by přilákal další zájemce o ubytování, vytvořil nová pracovní místa, propagoval region a podpořil cykloturistiku v Čechách. Shrnuto: Spolupracovat s architekty se vyplatí. Studentka Lucie Serbousková ve své bakalářské práci prokázala výborné znalosti a dovednosti v navrhování jak větších celků, tak drobné architektury. Její prezentační schopnosti jsou na velmi dobré úrovni. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a děkuji za intenzivní a přínosnou spolupráci v průběhu celého semestru.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Studentka pracovala na bakalářské práci soustavně a svědomitě. Veškeré úkoly plnila včas v požadovaném rozsahu i kvalitě.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Sedláčková, Kateřina

Autorka v předložené práci naplnila cíle, které byly v počátku stanoveny. Prokázala schopnost zpracovat urbanisticko-architektonický návrh velkého rozsahu. Poměrně široce rozevřené zadání se jí podařilo racionálně uchopit, aniž by ztratila ze zřetele původní, až lyrickou notu zadání volání divočiny. Vybrala si konkrétní téma, které je velmi aktuální - cykloturistiku a s ní související infrastrukturu. Výběr Labské stezky byl velmi zajímavý a podnětný, prvotní analýza tak probíhala až v mezinárodním měřítku. Vstupní analýzy byly provedeny zodpovědně, s velkou péčí. Velmi oceňuji také výběr konkrétní plochy, která splňuje všechny požadavky i s ohledem na širší kontext, bez zvýšené zátěže okolí. Inspirace nejen konkrétními podmínkami lokality, ať už vizuálními či materiálovými se autenticky propsala do celé práce, stejně jako inspirace Voroného diagramem. Je sympatické, že se podařilo tuto inspirační nit provést celým návrhem a zohlednit ji v jeho různých vrstvách. Rozsah návrhu byl objemný. Zahrnoval výběr lokality, její urbanistické a architektonické řešení, až po konstrukční detail. V rámci řešené plochy se navíc objevuje několik, nejen měřítkově, různorodých objektů, ať už pro ubytování, pro zázemí či rekreaci (molo), které musí být ve vzájemném souladu. Vzhledem k rozsahu zadání si dovedu představit umenšení počtu dílčích složek k řešení (některé objekty mohly být řešeny pouze hmotově) a naproti tomu věnování větší péče detailu návrhu, zejména architektonickým detailům tohoto originálního tvarosloví domů „soch“. Bez jejich uspokojivého řešení by výsledek mohl ztratit požadovaný účin. Navzdory tomuto velkému rozsahu práce je návrh komplexní a promyšlený. Autorka prokázala schopnost analytického a koncepčního myšlení.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Urbanistické řešení předložené bakalářské práce je její nejsilnější stránkou. Zadání bylo stanoveno bez výběru konkrétní lokality, takže prvním krokem při zpracování byl výběr stěžejního tématu a s tím i konkrétní situace. Tématem práce je rekreační areál v návaznosti na dnes populární cykloturistiku. Výběru lokality předcházela podrobná analýza v poměrně velkém měřítku (cyklostezka Labská stezka), tato analýza je velmi detailně zpracována a v závěru vygenerovala lokalitu Dubina v Bílé Třemešné u Dvora Králové nad Labem. Výběr plochy byl zvolen velmi kompetentně nejen v rámci širších vztahů, ale i s ohledem na životní prostředí. Plocha navazuje na stávající zástavbu a plochy sportu; ve stávajícím ÚP obce je již rezervována pro rekreační plochu, napojení na stávající infrastrukturu je bez problémů. Rovněž urbanistický koncept řešení vybrané plochy je srozumitelný, logický a funkční. Navíc si zachovává výraz, který odpovídá názvu práce – volání divočiny, také díky citlivě použitému Voroného diagramu. Lokalita je rozdělena na jednotlivé funkční plochy, ty na sebe přirozeně provozně i prostorově navazují a doplňují se. Přínosná je také myšlenka zvýšení kapacity areálu situováním penzionu, aniž by byl nutný záběr další volné plochy.
Provozní řešení A Navržené území je z hlediska provozu řešeno velmi zdařile a poučeně. Autorka věnovala provozním vztahům velkou péči. Jsou zohledněny i vstupní požadavky vyplývajících mimo jiné také z potřeb konkrétní cílové skupiny. Jednotlivé funkce v rámci areálu jsou řešeny komplexně, ve vzájemných návaznostech. Dílčí dispoziční řešení jednotlivých objektů se jeví jako zcela funkční.
Technicko konstrukční řešení A Technicko konstrukční řešení jednotlivých typů objektů je řešeno s ohledem na celkový koncept návrhu tak, aby podpořilo jeho původní vizi. Návrh se inspiruje přírodou nejen v urbanistickém a architektonickém řešení, ale i použitými konstrukcemi a materiály, což je autentické a upřímné. Návrh neopomíjí ani řešení základní technické infrastruktury v rámci urbanistické i architektonické části.
Architektonické řešení B V rámci řešené lokality bylo navrženo několik typů rekreačních staveb. Jedná se v prvé řadě o objekty sloužící k ubytování – penzion a chatky, dvoulůžkové, čtyřlůžkové a chatky typu glamping. Dále jsou v areálu situovány stavby zázemí – pro cyklisty a zázemí kempu. Součástí návrhu je také vize rekreačního mola při břehu rybníka. Lze konstatovat, že se jedná o pestrou skladbu jednotlivých objektů. Všechny objekty pak spojuje jednotný architektonický výraz, který opět vychází z inspirace Voroného diagramem. Tento společný jmenovatel má potenciál propojení jednotlivých hmot areálu v kompaktní celek. Zejména navržené objekty chatek jsou v tomto smyslu přesvědčivé. Je sympatické, že jejich řešení odkazuje ke kontextu v rámci širší řešené oblasti. Také díky použitým materiálům, odkazují na fenomén volně stojících pískovcových balvanů, které jsou rozesety zejména v okolních lesích. Detailem k dořešení se může jevit tvar světlíků chatek, který nekoresponduje s navrženým tvaroslovím těchto staveb. Hmota penzionu má dvě tváře. Severovýchodní část je zcela kompaktní a statická, naproti tomu jihozápadní fasáda je členitá, dynamická. Kontrast obou částí je poměrně ostrý. Odůvodnění návrhu není v tomto bodě přesvědčivé. Výjimečnou pozici má pak objekt zázemí kempu. Je zpracován s citem pro měřítko, vyzařuje atmosféru ideální pro setkávání a stává se tak ohniskem areálu, nejen funkčním, ale i hmotovým. Otázkou je, zda svislé plochy tvořící objem budovy neměly citlivěji reagovat na členitý tvar střechy. Horizontální linie střetu svislých konstrukcí a střechy je hodně definitivní. Z pohledu běžného pozorovatele nebude tvarově velmi zajímavě řešená střecha příliš viditelná a bohužel se tím trochu ztrácí vazba na okolní objekty chatek. Ačkoliv jsou některé detaily sporné, celkové architektonické řešení je výjimečné originálním, neotřelým výrazem, který má potenciál dodat lokalitě další obohacující vrstvu. Zároveň si ale uchovává pokoru a ohled na kontext místa.
Formální úroveň A Předložená práce má velmi vysokou grafickou úroveň. Je přehledná, logicky postavená, srozumitelná. Ačkoli se jedná o mnohovrstevnatý návrh, obsah, stejně jako forma grafiky působí velmi kompaktně. Vizualizace dobře ilustrují naplnění původní vize. S ohledem na velký rozsah návrhu mohly být zpracovány dílčí situace, které by řešení přiblížily v menším měřítku. Některé vizualizace mohly být nahrazeny zákresem do fotografie, který by ověřil schopnost navrženého řešení komunikovat s nejbližším okolím.
Navrhovaná známka
A
Body
95

Otázky

eVSKP id 151405