VALÍČEK, R. Koncepční návrh sekundárního a terciálního okruhu pro nový jaderný zdroj [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Milčák, Pavel

Předložená diplomová práce se zabývá komplexním přístupem návrhu energetického zařízení - jaderné elektrárny. Na základě specifikovaného zadání provedl diplomant koncepční návrh zdroje na základě termodynamické analýzy sekundárního a terciárního okruhu. Na koncepční návrh navazuje kvalitně zpracovaná výpočtová část hmotově energetická bilance. Ze znalosti termodynamických a hmotově-energetických veličin v uzlových bodech výpočtového schématu student v poslední kapitole závěrečné práce provedl základní návrh hlavních energetických zařízení. Diplomová práce je zpracována na vysoké úrovni, komplexnost řešení ukazuje na výbornou orientaci diplomanta v dané problematice. Předloženou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou výborně/A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Kracík, Petr

Předložená diplomová práce se zabývá koncepčním návrhem sekundárního a terciálního okruhu nového jaderného zdroje včetně dimenzování stěžejních energetických zařízení. V úvodní části práce je provedena stručná rešerše o vývoji jaderných reaktorů od první generace po současné trendy čtvrté generace. Předlohou vlastního koncepčního návrhu nového jaderného zdroje jsou parametry reaktoru VVER-1200 společnosti Rosatom. Pro tento reaktor bylo navrženo tepelné schéma s dvěma VTO, napájecí nádrží, čtyřmi NTO, KUP a vodou chlazeným kondenzátorem. Koncept parní turbíny je navržen jako dvoutělesový, kde VT těleso i NT těleso je řešeno diabolem a mezi nimi je pára přihřívána. Výpočet je veden řádně podle doporučené metodiky (literatury). V rovnicích 2.14-2.18 jsou však špatně doplněny hodnoty, ale výsledek je správný. Lze vytknout přeurčenost volby ohřátí napájecí vody v NČ (rce. 2.54), když byla současně volena jeho účinnost a určen přírůstech entalpie. Následně jsou pro vybraná stěžejní zařízení oběhu, tj. kondenzátor, NTO, VTO, parogenerátor a čerpadla navrženy základní parametry. Hodnoty stanoveného součinitele přestupu tepla na straně kondenzující páry u jednotlivých výměníků pokládám za velmi optimistické. Naopak rychlost ohřívaného kondenzátu v trubkách NTO (tab. 4.9) je nízká, resp. pod doporučenou mezí. Na závěr práce je stanovena tepelná účinnost oběhu s jeho vlastní spotřebou. I přes uvedené výhrady práce neobsahuje zásadní nedostatky a chyby. Po formální, jazykové a pravopisné stránce je práce na odpovídající úrovni. Předloženou diplomovou práci pokládám za celkem zdařilou, doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou velmi dobře / B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 132733