BLASCHOVÁ, E. Vliv numerických reprezentací DNA na úspěšnost molekulární taxonomie [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Tato bakalářská práce je z formálního hlediska na dobré úrovni, je zde pár gramatických chyb. Teoretické kapitoly 1 a 2 jsou dobře zpracované, v kapitole 3 a 4 se objevuje několik trochu zavádějících a nepřesných tvrzení, které patrně vzešly z nepřesného porozumění cizojazyčnému textu. Studentka prakticky realizovala tři různé numerické reprezentace DNA sekvencí, pomocí kterých vytvářela referenční signály pro druhy organismů z poskytnutých dat. Následně provedla identifikační analýzu dalších souborů pomocí porovnávání analyzovaných signálů s referenčními. Výsledkem analýzy je procentuální úspěšnost přiřazení ke správnému druhu. Dále studentka vyhodnocovala schopnost použitých numerických reprezentací a metod porovnávání signálů shlukovat data dle jejich příslušnosti k čeledím. Výsledky jsou dostatečně diskutovány. Studentka řešení práce pravidelně konzultovala, vytýkám ovšem menší míru samostatnosti a vlastních nápadů k řešení. Všechny body zadání byly splněny.
Studentka Eliška Blaschová se zabývala návrhem a realizací metody pro klasifikaci organismů podle molekulárních znaků s využitím barcodingu. Jedná se o zajímavou problematiku, kdy je zkoumána možnost rozlišování organismů poměrně nově zavedenou metodikou analýzy genů mitochondriální DNA. Zajímavá je rovněž specifická numerická reprezentace symbolického zápisu DNA pomocí zjišťování četnosti výskytu jednotlivých nukleotidů. Text práce je v rozsahu 48 stran bez příloh a obsahuje seznam 27 relevantních odborných pramenů. Po formální stránce je práce standardně zpracovaná. V textu se občasně objevuje řada formulačních nepřesností. Např. v popisku Obr. 1 je uvedeno "Odhad druhů" namísto "Odhad počtu druhů", Zvolené formulace jsou mnohdy poněkud beletristické, přičemž vhodnější by byl jazyk více formální nebo technicky přesnější. Mitochondriální genom na obrázku 4 není popsán. Objevují se opakující se chyby (například "i" ve slově pyrimidin), nedefinované výrazy (například "škála fylogenetického signálu"), nesmyslná tvrzení (např. "Výsledné produkty PCR jsou sekvence, které se osekvenují") nebo nesprávné překlady z angličtiny (např. "jedinečné nukleotidové polymorfismy"). Po odborné stránce je práce správně koncipovaná, obsahuje všechny části řešení problému včetně vyhodnocení výsledků. Diskuse výsledků je sice provedena poněkud nepřesně, nicméně autorka vyvozuje správné závěry. Práce má zajímavé a užitečné výsledky, které jsou využitelné při dalším výzkumu numerické analýzy DNA sekvencí pro identifikaci druhů. Formální chyby však snižují kvalitu předložené práce.
eVSKP id 72803