SVOZILOVÁ, V. Předzpracování obrazu 1D gelové elektroforézy [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Vítek, Martin

Studentka nastudovala problematiku předzpracování obrazu 1D gelové elektroforézy a v práci ji popsala. Zaměřila se na základní typy zkreslení obrazu a známé metody jeho segmentace. Následně navrhla vlastní segmentační algoritmus, který řádně otestovala. Zadání bakalářské práce bylo splněno v plném rozsahu. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Po odborné stránce však musím vytknout celou řadu věcí. Kapitola věnující se běžným typům zkreslení obrazu gelové elektroforézy je velmi stručná a zkreslení jsou demonstrována nepříliš vhodnými obrázky. Kapitola věnující se známých metodám segmentace působí zmateným dojmem. Samotný realizovaný algoritmus funguje na rozumné úrovni, nicméně je zjevně velmi citlivý na nastavení. Aktivita studentky během semetru byla spíše podprůměrná. Vzhledem k uvedeným výhradám práci celkově hodnotím jako dobrou.

Navrhovaná známka
C
Body
70

Posudek oponenta

Vítková, Helena

Studentka Veronika Svozilová se ve své práci zaměřila na algoritmy detekce vzorkových linií v obrazu 1D gelové elektroforézy a jejich robustnost vůči obrazovým zkreslením. Teoretická část práce se zabývá obecnými modalitami elektroforézy, ale bylo by vhodnější se konkrétně zaměřit na 1D gelovou elektroforézu a její specifikace ovlivňující proces zobrazení, např. vizualizace gelu, typ gelu a použitá barviva. Rovněž rozbor zkreslení není dostatečný, měl by být rozlišen na zkreslení vzniklé nedostatky při procesu elektroforézy a zkreslení zapříčinění získáním obrazového záznamu, s tím pak souvisí i předzpracování obrazu. Teoretický rozbor metod zpracování gelu obsahuje řadu nejasných popisů a formulací vzniklých nedostatečným pochopení problematiky, např. najednou začne popisovat studentka zvláštnosti detekce u PCR elektroforézy, aniž by vysvětlila, o jaký typ jde a v čem se liší od předchozích detekčních metod. Samotná realizace detekce linií je poměrně účinná, ale podle popisu vyžaduje velmi individuální nastavení pro každý typ obrazu a to si navíc studentka vybrala k ukázce podobné typy snímků z elektroforézy. Navíc mi u každé detekce linií chybí zpětné získání obrazu po odstranění zkreslení linií, což by názorně ukázalo výsledek předzpracování obrazu. Po formální stránce bych studentce vytkla velmi zmatené označení svých výsledků citací cizích článků, je tak těžké zjistit co vytvořila sama. Celkově hodnotím práci 65 body a stupněm D.

Navrhovaná známka
D
Body
65

eVSKP id 65434