RYŠKA, A. Přenos dat po napájecím vedení [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Dobesch, Aleš

Student se ve své práci zabýval komunikací a přenosem dat po napájecím vedení. V úvodu práce provedl shrnutí již existujících zařízení s podobnou funkčností, mimo jiné i v jiných oblastech, než v automobilovém průmyslu. Na tomto základě se v další části práce pokusil o návrh vhodného hardware splňujícího požadavky definované použitím v testovacím vozidle firmy Varroc (používající CAN sběrnici a příslušný komunikační protokol). Student nejprve provedl rešerši a na jejím základě vytipoval nejvhodnější dostupné součástky, řešení schématu a desek plošného spoje (dokumentace je přílohou práce). Nedílnou součástí celého řešení je i software. Student se zabýval nalezením vhodného softwarového řešení pro ovládání a konfiguraci celého systému. Toto řešení bylo nalezeno a jeho použití je popsáno v samotné práci. Zde bych vytknul přílišnou stručnost některých kapitol. Z mého pohledu nejzajímavější kapitolou je experimentální část, kde student zrealizoval, s použitím jím navrženého hardware a nakonfigurovaným software, měření spekter a hlavně samotné CAN komunikace v reálných podmínkách (v testovacím vozidle Varroc) i s přítomností rušení a dalších negativních vlivů. Toto měření dopadlo velice dobře a na jeho základě je v plánu implementace tohoto řešení pro další sérii prototypových světlometů firmy Varroc. Vlastní textová část práce koresponduje s vývojem a konstrukcí daného systému a jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. To pomáhá čtenáři lépe sledovat myšlenkovou linku a pochopit způsob stavby samotného produktu. Stylisticky bych vytknul několik složitějších větných konstrukcí, které jsou obtížněji srozumitelné. Jako celek považuji práci za zdařilou a její výsledek za pozitivní a použitelný. Popis řešení v textové části práce mohl být detailnější, ale rozhodně není nedostatečný. Po věcné i formální stránce student zadání splnil. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě. Z tohoto důvodu navrhuji bodové hodnocení na 92% ze 100% možných.

Navrhovaná známka
A
Body
92

Posudek oponenta

Janík, Lukáš

Student Aleš Ryška ve své bakalářské práci pojednává o přenosu dat po stejnosměrném napájecím vedení (PLC) se zaměřením na použití v automobilovém průmyslu. V úvodní kapitole student popisuje motivaci k použití technologie PLC a zmiňuje několik komerčně dostupných komunikačních modulů. Po detailnějším porovnání vhodně vybírá jeden z nich, který použije jako základ testovacícho komunikačního systému. Druhá kapitola se zabývá návrhem vývojové desky pro PLC modem Qualcomm QCA7000 a popisem samotných fyzických rozhraní a použitých modulačních schémat. Ve třetí kapitole student popisuje možnosti použití modemů v OS Linux a stručně popisuje několik užitečných utilit pro správu modemu a monitorování PLC sítě a ukázky jejich použití. Poslední kapitolu práce student věnoval popisu experimentálních výsledků měřených v automobilu, zejména pak propustnosti sítě v závislosti na úrovni šumů způsobených samotným provozem vozidla. Ve své práci student na základě předchozí rešerše vybral vhodný komunikační modul pro PLC a vyvinul platformu pro otestování parametrů této komunikace v automobilu. Na této platformě provedl měření v cílovém prostředí a naměřená data přehledně zpracoval. Jednotlivé kapitoly na sebe tematicky navazují a práce je dobře čitelná. Slohová i odborná úroveň práce je na vysoké úrovni.

Navrhovaná známka
A
Body
96

Otázky

eVSKP id 120101