HORENSKÝ, M. Systémová elektroinstalace a její výkonová bilance [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Student Martin Horenský ve své práci řeší aktuální téma systémových elektroinstalací, které se stále častěji objevují v aplikacích rezidenčního bydlení. Dle zadání byla provedena odpovídající rešerše současného stavu problematiky a podrobný popis vybraných druhů systémové elektroinstalace různých výrobců. Stěžejním bodem práce je problematika výkonové bilance a vlastní spotřeby systémových elektroinstalací, kterou student určuje jak teoreticky, tak následně ověřuje měřením. Všechny body zadání tudíž byly splněny. Pro stanovení výkonové bilance systémové elektroinstalace byla vybrána vzorová elektroinstalace středního rozsahu v podobě rodinného domu se zvolenými technologiemi. Student v práci navrhuje a popisuje několik metod měření pro několik režimů chodu rodinného domu. Nechybí hrubý odhad ročních provozních nákladů objektu atd. Předkladatel použit adekvátní metody a práce svým odborným rozsahem odpovídá bakalářské práci. Jako vedoucí práce velice kladně hodnotím vlastní přínos a samostatnost studenta, který byl schopen sám řešit nastolené otázky a problémy. Z práce plynou poměrně jasné výsledky, které rozptylují obavy z velké vlastní spotřeby takovýchto instalací. Kvalitu práce bohužel snižuje skutečnost, že nebyly dodržený některé formální požadavky, které jsou na práce tohoto typu kladeny. Kvalita většiny obrázků je špatná, seznam symbolů a zkratek je nedokonalý a také jsou v práci různé gramaticko-stylistické chyby. Na druhé straně je zřetelné, že student pracoval s dostatečným množstvím informačních zdrojů a literatury. Práci doporučuji k obhajobě.
Předložená bakalářská práce se zabývá problematikou sběrnicových systémů pro řízení budov a jejích výkonovou bilancí. Práce je přehledně členěna do jednotlivých kapitol. V teoretické části práce se autor zabývá srovnáním klasické a systémové elektroinstalace, stručně popisuje jejích historií a přehledně člení dle nejdůležitějších kritérií. Pozitivně hodnotím zpracování rešerše aktuální situace využití sběrnicových systémů ve světě, v Evropě a v ČR. Je škoda, že se autor omezil jen na z našeho hlediska nejdostupnější oblast a to na EU a USA a chybí jednoduché zmapování situace např. v Asií nebo v Austrálii. Kladně hodnotím podrobný popis systémů INELS a Ego-n, kde se autor nesnížil jen ke kopírování katalogových listů výrobců, ale stručně a efektivně popsal jednotlivé prvky. V praktické části autor srovnává systémy INELS, Ego-n a KNX z hlediska výkonové bilance a to jak numericky na základě katalogových hodnot, tak i praktickým měřením. Srovnání je provedeno důsledně a vytknout lze pouze to, že některé komponenty nejsou plně funkčně porovnatelné, co do metody posouzení vnáší ne moc významnou chybu. Prezentace výsledků je méně přehledná, ale přesto lze konstatovat, že zadání práce bylo splněno v celém rozsahu a považuji ji za přínos. K práci mám následující připomínky: - Chybí vysvětlení některých používaných zkratek - Chybí podrobnější popis měřeného režimu: „běžný provoz“ - Chybí konkrétní schéma zapojení při měření a podrobný popis použitých přístrojů - Literatura a ani její odkazování v textu ne zcela standardům norem ČSN ISO 690 (Bibliografické citace) a ČSN ISO 5966 (Dokumentace – Formální úprava vědeckých a technických zpráv). Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím klasifikačním stupněm B (80)
eVSKP id 51901