SCHLOSSEROVÁ, M. Design elektrického invalidního vozíku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Křenek, Ladislav

Pro design je důležité i hodnocení designérských kvalit práce: řešení modelu - A, úroveň tvarové kultivace - B, barevnost navrženého designu - A a grafická úprava výkresů - B. Komplexně zpracovaný diplomový projekt přináší řadu originálních a vtipných technických řešení, od kterých se také odvíjí celková designérská koncepce kompaktního a zároveň přiměřeně dynamického tvaru. Kvalita této práce zvláště vynikne při porovnání návrhu s obdobnými typy elektrických invalidních vozíků nabízenými na současném trhu. Je proto škoda, že se diplomantce nepodařilo v některých detailech zcela udržet jinak celkově vysokou úroveň vizuální kultivace a tvarové vyváženosti. Diplomová práce splňuje všechny body zadání a obsahuje vlastní výsledky k řešení designu elektrického invalidního vozíku.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Karásek, David

Invalidní vozík patří k frekventovaným tématům a nutno říci, že i k těm designersky težším. Ergonomie a ekonomika určuje podstatnou část řešení. Vozík, který diplomantka předkládá je toho důkazem. Je vidět, že je navržen s důkladnou znalostí problematiky, rozhodně se nejedná o odbytou práci. Bohužel, nepodařilo se úplně dosáhnout cíle, kterým by měl být funkčně a ergonomicky bezvadný výrobek s vyspělým tvarovým řešením. Je důležité si uvědomit, že se nejedná jen o funkční pomůcku ale i o předmět osobní potřeby, který do značné míry vyjadřuje osobnost uživatele. Dokonce bych si s mírnou nadsázkou dovolil tvrdit, že by taková věc mohla být vnímána i jako jistá součást oblečení. A tady návrh pokulhává. Celek je nepříliš šťastně rozdělen do tří nesourodých částí - podvozku, sedáku a opěradla. Nesourodost je bohužel dost velká, jako by každá ze zmíněných tří částí pocházela z jiného vozíku. Opěradlo je tvarováno dynamicky s jasně přiznanou tektonikou a s jistou dávkou technicistní dekorativnosti. Sedák je ze zcela jiného těsta, kubický, střídmý, na žádnou sousední část svým tvaroslovím nenavazující. Podvozek je tvarován bohatě, opět v protikladu se sedákem, ale hlavně bez zřejmé tvarové myšlenky. Jako by jen reagoval na technická zařízení skrytá pod ním. Je vidět, že za návrhem je spousta práce a je jasné, že vyřešit takto složité zařízení při všech limitech zmíněných v úvodu, není jednoduché. Ale myslím, že se tady dalo udělat víc. Přesto hodnotím celou práci pozitivně, odpovídá očekáváním, která máme na tento typ diplomové práce.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita C
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii C
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
C

eVSKP id 92507