BAJGAR, J. Luxmetr [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Úkolem studenta bylo seznámit se se základy světelné techniky a prostudovat metody měření intenzity osvětlení pracovních ploch včetně hygienických limitů. Vlastní náplní práce měl být systémový návrh a obvodové řešení luxmetru s bateriovým napájením a číslicovým displejem pro rozsah osvětlení 20 - 1.000 luxů. Navrženmé řešení měl student experimentálně ověřit a doložit konstrukční dokumentací. Předložená práce je stručným výpisem poznatků požadovaných pro literární rešerši. Jádrem práce je návrh obvodového řešení a experimentální ověření funkčního vzorku luxmetru. Nad rámec zadání student ověřil korektnost zapojení i simulací v programu PSPICE. Funkčnost vzorku potom ověřil srovnáním měření osvětlení se dvěma profesionálními luxmetry. Student pracoval se zaujetím a samostatně. Zadání práce bylo v celém rozsahu splněno. Po formální stránce splňuje práce rámcové požadavky kladené na závěrečné práce bakalářského studia. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím : velmi dobře.
Předložená práce uvádí do problematiky světelných veličin, hygienických limitů a možnostmi jejich měření. Na základě poznatků byl navržen luxmetr, za použití fotodiody, I/U převodníku, filtrů, příslušných napájecích obvodů a zobrazení. Funkce navrženého zapojení byla otestována v programu PSpice. Zkonstruované zařízení vyhodnocuje hodnoty o cca 15-20 procent nižší než profesionální přístroje, ale není diskutováno, kde vzniká tato systémová, relativně lineární nepřesnost. Po formální stránce jsou veličiny u vzorců uváděny nestandardně, některé kapitoly by si zasloužili lepší členění, literatura není citována dle normy, převzaté obrázky nejsou dostatečně kvalitní, označení stejných veličin ve dvou po sobě následujících rovnicích nemá stejnou proměnnou. Práce splnila zadání a i přes uvedené nedostatky ji hodnotím velmi dobře / B
eVSKP id 65362