MAI, T. Příprava hydrogelových nosičů na bázi kyseliny poly-gamma-glutamové [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Sedláček, Petr

Bc. Mai Thuy Ha jsem již během spolupráce na řešení její bakalářské práce poznal jako mimořádně inteligentní a iniciativní studentku a těšil jsem se, že také řešení její diplomové práce bude probíhat formou intenzivní a vědecky plodné součinnosti. Z počátku také spolupráce probíhala k oboustranné spokojenosti. Studentka se dokázala obdivuhodně rychle zorientovat ve zcela novém tématu a přišla s mnoha zajímavými nápady na to, jakým směrem by se měla ubírat experimentální náplň práce. Bohužel pak pravidla hry zcela zásadně změnila nepříznivá pandemická situace, která měla na další průběh řešení diplomové práce Bc. Mai Thuy Ha výrazně horší dopad než v případě ostatních studentů. To vedlo nejen k o rok odloženému odevzdání práce, ale také k výrazně zkrácenému časovému prostoru, který mohl být věnován vlastní experimentální činnosti studentky. Na druhou stranu musím konstatovat, že dostupný čas studentka využila efektivně a podařilo se jí shromáždit vzhledem k okolnostem až úctyhodné množství originálních a zajímavých experimentálních dat. I na kvalitě předloženého textu se sice projevil časový pres, ve kterém práce vznikala, i tak však dle mého názoru studentka odevzdala diplomovou práci, za kterou se rozhodně nemusí stydět ani ona, ani já z pozice vedoucího. S Bc. Mai Thuy Ha jsem spolupracoval rád. Domnívám se, že předložená diplomová práce představuje cenný přínos k současnému poznání v oblasti hydrogelových nosičových systémů a jistě inspirativní odrazový můstek pro navazující výzkum. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji stupněm „Velmi dobře (B)“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Kvalita zpracování výsledků B
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce B
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Smilek, Jiří

Diplomová práce studentky Bc. Thuy Ha Mai pojednává o vysoce aktuální problematice přípravy a následné charakterizace hydrogelových nosičových systémů na bázi biopolymerů využitelných v biomedicínských aplikacích. V teoretické části studentka velmi zdatně uvádí čtenáře do problematiky PGA coby hlavní komponenty, ze které jsou studované hydrogely připravovány. V následujících kapitolách jsou následně z teoretického hlediska představeny fyzikálně síťované hydrogely, jejich vlastnosti a obecně klasifikace hydrogelů. Rozsahově je teoretická část sepsána na 18 stranách, opatřena citací 90! vesměs vhodně zvolenými zdroji. Rozsah teoretické části je pro tento typ práce zcela vyhovující a již zmíněny počet zdrojů odborné literatury svědčí o tom, že se diplomantka seznámila s problematikou své práce velmi podrobně. Současný stav řešené problematiky je sepsán na 6 stranách a dle mého názoru se spíše jedná o pokračování teoretické části. Dokázal bych si představit, že se diplomantka v současném stavu řešené problematiky zaměří spíše na možnosti síťování PGA studiem dostupném literatury neboli „jak to dělají ve světě“. Kapitoly věnující biopolymerů bych skutečně raději zařadil do teoretické části předložené práce. Co se týče experimentální části, tak je nutné podotknout, že je na vysoké úrovni a rozsah experimentů (resp. zkoumaných parametrů ovlivňujících schopnost gelace PGA), který byl zvolen, dle mého názoru převyšuje standardní rozsah diplomové práce. Je patrné, že diplomantka věnovala experimentální části svojí diplomové práce značné úsilí. Na druhou stranu má to i svoji stinnou stránku, rozsah experimentů je natolik velký, že se čtenář (např. ve značení vzorků) jednoduše ztratí. Výsledky a diskuze závěrečné práce jsou sepsány na 15 stranách a sumarizují především různé možnosti síťování kyseliny PGA z vizuálního zhodnocení a z hlediska stupně nabotnání. V práci nejsou použity instrumentální techniky charakterizující hydrogelové systémy, což v tomto případě není na škodu. Naopak, tento typ „optimalizační pilotní“ práce, považuji za velice prospěspěšný. Mnohdy se naplánované gelační experimenty nepovedly a nebylo dosaženo požadovaného hydrogelového systému. Tento typ výsledku vůbec není na škodu a naopak otvírá možnosti pro navazující výzkum v oblasti přípravy hydrogelů na bázi PGA. Mám radost z toho, že se diplomantka nenechala „negativními“ výsledky gelace od nsáledující práce odradit a s nadšením je byla schopna komentovat. Celkově lze říci, že se jedná o velmi zdařilou práci, která zcela jistě poslouží jako skvělý odrazový můstek pro navazující výzkum v oblasti gelace PGA. I přes drobné nedostatky v podobě logického členění práce (viz. Současný stav řešené problematiky) a ne úplně dotaženého cíle č. 3 (což kvůli rozsahu experimentální části je zcela pochopitelné) je možné konstatovat, že Bc. Thuy Ha Mai splnila veškeré požadavky kladené na závěrečné práce tohoto typu a vypracovala velmi kvalitní práci. Závěrečnou práci hodnotím stupněm „A – výborně“.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem A
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 123429